CEDRINA XR 50 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Ketiapin fumarat’tır. CEDRINA XR 50 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Şizofreni (dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, halüsinasyonlar görme, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma,zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali)  idame tedavisinde ve nükslerin önlenmesinde; bipolar bozukluğa eşlik eden mani ataklarının (normalden daha az uyuma, normalden daha konuşkan ve gergin olma, aşırı heyecanlı olma, ara sıra depresyon  dönemleri yaşama, suçluluk duygusu, iştahsızlık, enerji kaybı, uykusuzluk hissetme ile belirti gösteren duygudurum bozukluklarının görüldüğü psikiyatrik rahatsızlık ) tedavisinde ve majör depresif  atakların tedavisinde kullanılır. Bipolar bozukluktaki manik veya depresif atakları ketiapin tedavisine cevap vermiş hastalarda hastalığın tekrarının önlenmesinde faydalıdır. Majör depresif nöbet tedavisinde,  diğer antidepresan tedavilere cevap alınamayan durumlarda kullanılır.

CEDRINA XR 50 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Şizofreni tedavisinde ve bipolar bozukluğa eşlik eden mani ataklarının ve  majör  depresif  atakların tedavisinde kullanılır.
 3. Bunama ile ilgili  rahatsızlıkların tedavisi için kullanılmamalıdır. Yaşlılarda bu ilacın kullanımı  ani ölüm, zatürre ve kalp yetmezliğine sebep olabilir.
 4. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişiler tedaviye başladıktan sonra 1-2 hafta gerek aile gerekse hekim tarafından izlenmelidir.
 5. Yüksek tansiyon; kalp ritm bozukluğu; geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü;  prostat büyümesi ve idrar yapma problemi;  göz tansiyonu hastalığı;  kemik iliği hastalığı; aile geçmişinde veya kişisel şeker hastalığı; nöbetler ve epilepsi; karaciğer hastalığı  ve böbrek hastalıklarından herhangi birine sahipseniz; kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 6. Eğer şeker hastası iseniz ilacın kullanımı sırasında kan şekerinizi düzenli aralıklarla kontrol ettiriniz. İlacın kullanımı kan şekerinizin yükselmesine sebep olabilir. Susama isteği, idrar yapımında artış, aşırı açlık, halsizlik gibi kan şekerinizin yükseldiğini işaret eden belirtiler var ise doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araba veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 8. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız veya  doz miktarını değiştirmeyiniz.
 9. Tedaviniz süresince alkol almaktan kaçınınız. Alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 10. 18 yaşından küçük hastalarda kullanımı önerilmez.
 11. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

CEDRINA XR 50 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Aç karnına alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuklama, baş dönmesi, göz kararması, ağız kuruluğu, yorgunluk hali, halsizlik, kabızlık, hazımsızlık, kalp atışlarında hızlılık , çarpıntı, kilo alımı, iştah artışı en yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketiapin fumarat
İlaç Marka İsmi:  CEDRINA XR 50 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet

CEDRINA XR 50 mg Uzatılmış Salınımlı Tablet İlaç Prospektüsü


CEDRINA-XR-50-mg-Uzatılmış-Salınımlı-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın