Carvesan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Karvedilol’dur.  Carvesan Tablet, kronik kalp yetmezliği, yüksek tansiyon ve koroner kalp hastalığı ile ilgili bir ilaçtır. Toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını etkileyerek çalışır. Kalbe kan sağlayan damarlarda görülen daralma sonucunda kalbe ulaşan besin ve oksijenin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp hastalıklarını tedavi edicidir.

Carvesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kronik kalp yetmezliği, yüksek tansiyon ve koroner kalp hastalığı ile ilgili bir ilaçtır.Toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını etkileyerek çalışır. Kalbe kan sağlayan damarlarda görülen daralma sonucunda kalbe ulaşan besin ve oksijenin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp hastalıklarını tedavi edicidir.
 3. Eğer karaciğer yetmezliği, düşük nabız, düşük tansiyon, astım, tıkayıcı solunum yolu hastalığı, kalp hastalığı durumlarından herhangi biri ya da bir kaçı varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer, karaciğer veya böbrek hastalığı, şeker hastalığı, genelde iyi huylu olan böbrek üstü tümörü, tiroid bozukluğu, düşük tansiyon, bronşit, amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması), solunum bozuklukları, konjestif kalp yetmezliği, kan dolaşımı problemleri, yavaş kalp ritmi, çizgili kas zayıflığı, depresyon durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz,
 5. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 6. Herhangi bir  ameliyat geçirme durumunuz var ise ameliyat öncesi bu ilacı ne kadar süredir kullandığınızı doktorunuza bildirmelisiniz. İlacın alımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 7. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 8. Bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 9. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun direktifleri doğrultusunda  ilacı kullanmaya devam ediniz. Çünkü yüksek  tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 10. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 11. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol ile birlikte alımı ilacın yan etkilerini arttırmaktadır. .
 12. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 13. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kesinlikte kullanmayıınız.

  Carvesan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her dozu  bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Hergün aynı saatte almaya dikkat ediniz.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Nefes almada zorluk, astım, vücutta şişme, kalp yetmezliği, baygınlık gibi durumlarda acilen doktorunuzdan yardım almalısınız.

 

 

İlaç Etken Maddesi:  Karvedilol

İlaç Marka İsmi: Carvesan Tablet

Bir Yorum Yazın