CARDOVOL 5 mg/5 ml IV Enj. Çözelti İçeren Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Metoprolol süksinat’tır. CARDOVOL 5 mg/5 ml IV Enj. Çözelti İçeren Ampul, stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltarak kalp atım hızının (nabzın) yavaşlamasını sağlar. CARDOVOL Ampul, kalp krizi tedavisinde ve kalp ritmi bozukluklarının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır.

CARDOVOL 5 mg/5 ml IV Enj. Çözelti İçeren Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. CARDOVOL Ampul, stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltarak kalp atım hızının (nabzın) yavaşlamasını sağlar.
 3. Eğer, şiddetli damar hastalığınız  veya kalp atışlarınızda yavaşlama varsa ya da kan basıncınız düşükse, CARDOVOL Ampul‘ü kullanmayınız.
 4. Eğer ağır böbrek yetmezliğiniz veya  kan dolaşım bozukluğunuz ( kesik kesik topallama) varsa ya da  astımınız varsa CARDOVOL Ampul‘ü kullanmadan önce doktorunuza rahatsızlıklarınızı ve kullandığınız ilaçları söyleyiniz.
 5. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce CARDOVOL Ampul‘ü tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 6. Eğer CARDOVOL Ampul‘ü yüksek tansiyon tedavisi  için kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 7. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 8. CARDOVOL Ampul‘ün kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 9. CARDOVOL Ampul‘ü düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. CARDOVOL Ampul‘ü kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini arttırabilir. Uyuklama, baş dönmesi artar ve tansiyonunuzu daha da düşürebilir.
 11. Yan etki olarak halsizlik ve baş dönmesi oluşabilir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

CARDOVOL  5 mg/5 ml IV Enj. Çözelti İçeren Ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. CARDOVOL Ampul, damara yavaş olarak enjeksiyon yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında yavaşlama, çarpıntı, ellerde ve ayaklarda soğukluk, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, mide bulantısı, kusma, ishal veya kabızlık, karın ağrısı ve halsizlik  yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Metoprolol süksinat
İlaç Marka İsmi: CARDOVOL  5 mg/5 ml IV Enj. Çözelti İçeren Ampul

Bir Yorum Yazın