Canesten Krem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Klotrimazol’dur. CANESTEN Krem, vücutta oluşan mantar enfeksiyonlarına karşı savaşan, cilt üzerinde çoğalmasını engelleyen bir mantar ilacıdır.  Dermatofitler (cilt hastalıklarına sebep olan mantarlar), mayalar ve küflerin sebep olduğu dermatomikoz (Mantarların deride oluşturduğu yangıyla karakterize hastalık) adı verilen cilt hastalıkları ve eritrazmanın (koltuk altlarında, uylukların iç kısımlarında  ve torbalarda ortaya çıkan kırmızı kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığı) tedavisinde kullanılır. Ayrıca  kadınlarda genital organın dudak ve bitişik bölgelerinde oluşan mantar enfeksiyonu ve erkeklerde maya mantarlarının sebep olduğu sünnet derisi ve erkek cinsellik organı olan penis başında gelişen  ağrı, sızı, yanma, kızarma ve şişme ile belirgin mantar enfeksiyonu tedavisinde kullanılır.

Canesten Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta oluşan mantar enfeksiyonlarına karşı savaşan, cilt üzerinde çoğalmasını engelleyen bir mantar ilacıdır.
 3. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.
 4. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Ayaklar yıkandıktan sonra parmak aralarını tamamen kurutunuz ve çoraplarınızı her gün düzenli olarak değiştiriniz.
 5. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılarak yıkanmalıdır.
 6. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 7. Eğer yüzünüze uygulayacaksanız, gözünüze temas ettirmeyiniz.
 8. Tedavi başladıktan sonra 2-4 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurunuz.
 9. İlacın prezervatife (kondom) teması halinde, prezervatifin yırtılmasına ve sızıntıya sebep olabilir. Dolayısıyla ilaçla prezervatifin temasından kaçınınız.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Canesten Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız ilacı, hastalıklı bölgeye hafif hareketlerle masaj yapar gibi sürerek emilmesini sağlayınız.  Günde 2-3 defa uygulanmalıdır.
 3. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacı düzenli şekilde ve yeterli sürede kullanınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. İlacı uyguladığınız bölgede ödem, kaşıntı, kızarıklık, tahriş ve yanma hissi gibi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Klotrimazol
İlaç Marka İsmi: Canesten Krem

Canesten Krem Kullanma Talimatı


Canesten-Krem-İlaç-Prospektüsü

Yorum(2)

 1. 12 Aralık 2016
  • 29 Ağustos 2017

Bir Yorum Yazın