Calbicor Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Karvedilol’dür. Calbicor Tablet, kalp ve dolaşım (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışı) sistemi ile ilgili bir ilaçtır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon); kalbe kan sağlayan damarlarda görülen daralma sonucunda kalbe ulaşan besin ve oksijenin azalması sonucu ortaya çıkan kalp hastalıklarında (koroner kalp hastalığı) ve kronik kalp yetmezliği durumlarında kullanılır.

Calbicor Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Yüksek tansiyon (hipertansiyon); kalbe kan sağlayan damarlarda görülen daralma sonucunda kalbe ulaşan besin ve oksijenin azalması sonucu ortaya çıkan kalp hastalıklarında (koroner kalp hastalığı) ve kronik kalp yetmezliği durumlarında kullanılır.
 3. Eğer, bu ilacı yüksek tansiyon için kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın alımını durdurmayınız, kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez. Hayatınızın geri kalan kısmında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.
 4. Eğer karaciğer yetmezliği, düşük nabız, düşük tansiyon, astım, tıkayıcı solunum yolu hastalığı, kalp hastalığı durumlarından herhangi biri ya da bir kaçı varsa bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer, karaciğer veya böbrek hastalığı, şeker hastalığı, genelde iyi huylu olan böbrek üstü tümörü, tiroid bozukluğu, düşük tansiyon, bronşit, amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması), solunum bozuklukları, konjestif kalp yetmezliği, kan dolaşımı problemleri, yavaş kalp ritmi, çizgili kas zayıflığı, depresyon durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz,
 6. Herhangi bir  ameliyat geçirme durumunuz var ise ameliyat öncesi bu ilacı ne kadar süredir kullandığınızı doktorunuza bildirmelisiniz. İlacın alımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 7. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 8. Bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 9. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol ile birlikte alımı ilacın yan etkilerini arttırmaktadır. .
 11. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Calbicor Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Astım, nefes darlığı, bayılacakmış gibi hissetme, bayılma, kalp atışlarında yavaşlama, kalp yetmezliği, şişlik ve ani kilo alma, bileklerde ve ayaklarda şişlik, el ve ayaklarda soğukluk hissi durumlarından herhangi birine sahip iseniz tıbbı yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Karvedilol

İlaç Marka İsmi: Calbicor Tablet

 

Bir Yorum Yazın