CABASER 2 mg Çentikli Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Kabergolin’dir. CABASER 2 mg Çentikli Tablet,• Parkinson hastalığının (yavaş ilerleyici, beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden bir beyin hastalığıdır) diğer tedavilere cevap alınamayan durumlarında veya bu hastalık için kullandığınız diğer ilaçlara eklenerek, belirtilerin  kontrol altına alınmasına yardımcı olmak amacıyla kullanılır. İnsan beyninde belli bölgelerde dopamin üreten beyin hücreleri bulunur. Dopamin insanların akıcı ve koordine hareketler yapmalarını sağlar. Dopamin üreten beyin hücrelerinin %60 ila %80’i kayba uğradığında yeterli miktarda dopamin üretilemez ve Parkinson hastalığının motor belirtileri ortaya çıkar. İlacın etkin maddesi Kabergolin, vücuttaki kimyasal dopamine benzer etki gösterir, dopamin düzeyinin arttırır.  Parkinson hastalığının  tedavisinde kullanılır.

CABASER 2 mg Çentikli Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Parkinson hastalığının (yavaş ilerleyici, beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden bir beyin hastalığıdır) diğer tedavilere cevap alınamayan durumlarında veya bu hastalık için kullandığınız diğer ilaçlara eklenerek, belirtilerin  kontrol altına alınmasına yardımcı olmak amacıyla kullanılır.
 3. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da artırmaktadır.
 4. Eğer, akciğerlerinizi, kalbinizi veya karın boşluğunuzu etkileyen fibrotik etkiler (yara izi gibi kusurlu doku) varsa veya geçmişte olduysa ya da  kalp kapakçıklarınızı etkileyen bir probleminiz varsa ya da hamile iseniz;   kullanmadan önce doktorunuza durumunuz anlatınız. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Eğer, kalp hastalığınız veya Raynaud sendromu rahatsızlığınız varsa ya da karaciğer yetmezliği, düşük tansiyon, ciddi psikotik bozukluk hikayesi, göğüs zarı iltihabı gibi şiddetli göğüs problemleri, mide veya bağırsak kanaması ya da  mide ülseriniz varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde  kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. İlacı, ruhsal bozukluk ilaçları (örn. fenotiazinler, butirofenonlar, tiyoksantenler) ve mide bulantısını gideren ilaçlar (örn. metoklopramit) ile birlikte almayınız. Bu ilaçlar  Kabergolin‘nin  etkisini azaltmaktadır.
 7. İlacın kullanımıyla özellikle tedaviye yeni başlandığında, kan basıncında düşüş olabileceğinden, tedavi sırasında hastanın kan basıncı izlenmelidir.
 8. 18 yaş altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 9. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Tedavi süresince  araç ve makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerden uzak durunuz.
 10. Hamilelik ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamilelik döneminde doktorunuz ilacın yarar/zarar durumunu değerlendirip; kullanıp kullanmayacağınıza karar verecektir. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

CABASER 2 mg Çentikli Tablet’in  Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Mide tahrişini azaltmak için yemeklerden sonra almanız önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, uyku hali, bitkinlik, mide bulantısı, mide ağrısı, mide duvarı iltihabı, hazımsızlık, kalp kapaklarında bozukluk ve  deride döküntü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Kabergolin
İlaç Marka İsmi: CABASER 2 mg Çentikli Tablet

CABASER 2 mg Çentikli Tablet İlaç Prospektüsü


CABASER 2 mg Çentikli Tablet İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın