BUSCOPAN 10 mg Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Hiyosin-N-butilbromür’dür. BUSCOPAN 10 mg Draje, sindirim sistemi ve üreme -boşaltım sistemindeki düz  kasları gevşeterek, spazmları düzelten ve spazmların oluşumunu önleyen bir ilaçtır. BUSCOPAN, sindirim sistemi ve üreme-boşaltım sistemindeki spazmlar, safra yolları spazmları, doğum anında oluşan yumuşak doku spazmları ile adet döneminde görülen spazmların (kasılma) ve hareket bozukluklarının giderilmesi  için  kullanılır.

BUSCOPAN 10 mg Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. BUSCOPAN, sindirim sistemi ve üreme-boşaltım sistemindeki spazmlar, safra yolları spazmları, doğum anında oluşan yumuşak doku spazmları ile adet döneminde görülen spazmların (kasılma) ve hareket bozukluklarının giderilmesi  için  kullanılır.
 3. BUSCOPAN, terlemeyi azaltıcı etkisinden dolayı, ateşli hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.
 4. Tedavi edilmemiş göz tansiyonu olan hastalarda, göz içi basıncının yükselmesine sebep olabilir. BUSCOPAN‘ı kullandıktan sonra gözlerinizde ağrı, kızarıklık ve görme kaybı oluşursa acilen bir göz doktoruna başvurunuz.
 5. Kullanımı, sindirim ve boşaltım sisteminde yavaşlamaya sebep olduğu için bağırsak enfeksiyonunuz varsa dikkatli olunuz.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek yetmezliği, alkole veya hepatite bağlı karaciğer fonksiyon bozukluğu,  koroner yetmezlik, tedavi edilmemiş dar açılı göz tansiyonu, hipertiroidizm, kronik alkol bağımlılığı, idrar yapma zorluğuna yol açan prostat büyümesi, idrar kesesinde boşaltım bozuklukları, mide çıkışında darlık, sindirim sisteminde mekanik darlık gibi rahatsızlıklarınız  var ise; BUSCOPAN‘ı kullanmadan önce  durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. BUSCOPAN‘ı 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

BUSCOPAN 10 mg Draje’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. Önerilen doz yetişkinler için günde 3 kez 1-2 draje;    6-12 yaş arası çocuklar için günde 3 kez 1’er drajedir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Görmede bulanıklık en yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Hiyosin-N-butilbromür
İlaç Marka İsmi: BUSCOPAN 10 mg Draje

BUSCOPAN 10 mg Draje Kullanma Talimatı


buscopan-10-mg-draje-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın