BUSCODYN Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Hiyosin – N – butilbromür’dür. BUSCODYN  Ampul, sindirim sistemi ve üreme -boşaltım sistemindeki düz  kasları gevşeterek, spazmları düzelten ve spazmların oluşumunu önleyen bir ilaçtır. Sindirim sistemi ve üreme-boşaltım sistemindeki spazmlar, safra yolları spazmları, doğum anında oluşan yumuşak doku spazmları ile adet döneminde görülen spazmların (kasılma) ve hareket bozukluklarının giderilmesi için kullanılır. Ayrıca teşhis ve tedaviye yönelik radyolojik işlemler sırasında (örneğin: endoskopi) spazmın giderilmesinde kullanılır.

BUSCODYN  Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Sindirim sistemi ve üreme-boşaltım sistemindeki spazmlar, safra yolları spazmları, doğum anında oluşan yumuşak doku spazmları ile adet döneminde görülen spazmların (kasılma) ve hareket bozukluklarının giderilmesi için kullanılır. Ayrıca teşhis ve tedaviye yönelik radyolojik işlemler sırasında (örneğin: endoskopi) spazmın giderilmesinde kullanılır.
 3. Terlemeyi azaltıcı etkisinden dolayı, ateşli hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.
 4. Tedavi edilmemiş göz tansiyonu olan hastalarda, göz içi basıncının yükselmesine sebep olabilir. İlacı kullandıktan sonra gözlerinizde ağrı, kızarıklık ve görme kaybı oluşursa acilen bir göz doktoruna başvurunuz.
 5. Kullanımı, sindirim ve boşaltım sisteminde yavaşlamaya sebep olduğu için bağırsak enfeksiyonunuz varsa dikkatli olunuz.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek yetmezliği, alkole veya hepatite bağlı karaciğer fonksiyon bozukluğu,  koroner yetmezlik, tedavi edilmemiş dar açılı göz tansiyonu, hipertiroidizm, kronik alkol bağımlılığı, idrar yapma zorluğuna yol açan prostat büyümesi, idrar kesesinde boşaltım bozuklukları, mide çıkışında darlık, sindirim sisteminde mekanik darlık gibi rahatsızlıklarınız  var ise; kullanmadan önce  durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

BUSCODYN  Ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kas içine,  deri altına ya da yavaş olarak  damar içine enjekte edilerek uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Görme güçlüğü, ağız kuruluğu, baş dönmesi ve kalp atımlarında hızlanma yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Hiyosin – N – butilbromür

İlaç Marka İsmi: BUSCODYN  Ampul

BUSCODYN  Ampul İlaç Prospektüsü


buscodyn-ampul-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın