Burnil Pediatrik Burun Damlası

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi  Tetrahidrozolin hidroklorür’dür. Burnil Pediatrik Burun Damlası, burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle oluşan burun tıkanıklığını gidermek için kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışan bir ilaçtır. Burun ve sinüslerde kan damarlarının daralması tıkanıklığın azalmasını sağlar.  Mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi)  veya  kısa süre içerisinde gelişen başka bir nezle ile ilgili olan ya da yüksek ateş ve diğer alerşik durumlara bağlı burun tıkanıklıkları; burun çevresinde bulunan sinüzlerin iltihaplanmasıyla oluşan burun tıkanıklıkları ve öztaki borusunun iltihaplanmasına (tuba nezlesi) bağlı  burun tıkanıklıkları  tedavisinde kullanılır. Ayrıca burun içine uygulanacak operasyonlardan önce şişmeyi azaltmak, burun ve boğaza ait zarların görünebilirliğini artırmak için kullanılır.

Burnil Pediatrik Burun Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle oluşan burun tıkanıklığını gidermek için kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışan bir ilaçtır. Burun ve sinüzlerde kan damarlarının daralması tıkanıklığın azalmasını sağlar.
 3. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 4. İlacı 3 ila 5 günden fazla kullanmayınız. İlacın uzun süre kullanılması burun  dokusunda hasara ve kronik burun tıkanıklığına sebep olabilir. Eğer belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktorunuzla görüşünüz.
 5. İlacı uygulama aralığının 4 saatten az olmamasına özen gösteriniz.
 6. Eğer yüksek tansiyon, şeker hastalığı (diyabet), atardamarlarda sertleşme, tiroid problemi, kalp hastalığı  gibi  rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce  doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Bu ilaç 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. İlacın hamilelik döneminde kullanılması doğmamış bebeğe zarar verebilir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Burnil Pediatrik Burun Damlası’nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Yatar vaziyette  başınızıı dik tutup doktorunuzun önerdiği dozda damlayı damlatınız ve bir iki dakika bekleyiniz.Daha sonra kafanızı hafifçe sağa sola çeviriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Aksırma, burun içinde tahriş, yanma, batma, kuruluk, kaşıntı,; baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk gibi  hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Tetrahidrozolin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: Burnil Pediatrik Burun Damlası

Bir Yorum Yazın