BRUS Pediatrik Süspansiyon (şurup)

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi İbuprofen‘ dir. BRUS Pediatrik Süspansiyon, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap giderici, ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaçtır. BRUS Pediatrik, çocukluk çağı romatizmal eklem hastalığı (Juvenil romatoid artrit) belirtilerinin tedavisi ile çocuklarda soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı ateş ve ağrı, diş çıkarma dönemi ağrıları, baş ağrısı, diş ağrısı, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrıları, eklem ve kaslardaki incinme/burkulma/zorlanmaya bağlı ağrılar gibi hafif ve orta şiddetteki ağrı ve ateşin kısa süreli tedavisinde kullanılmaktadır. Kullanımı 6 aylık ve üzeri çocuklar içindir.

BRUS Pediatrik Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. BRUS Pediatrik, iltihap giderici, ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaçtır.
 3. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da aspirin ve türevlerinin kullanımı sırasında astım, ürtiker veya alerjik tipte reaksiyonla karşılaştıysanız ya da  tedavi edilmemiş mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri, iltihabi bağırsak hastalığı, yüksek tansiyon, koroner arter yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliğiniz varsa ya da  beyin damarları ile ilgili kanama veya başka bir aktif kanamanız varsa; kullanmayınız.
 4. Geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak hastalığı, geçirmiş olduğunuz mide kanaması öyküsü, yüksek tansiyon (hipertansiyon), konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, üreme problemi varsa veya kısırlık testi yaptıracaksa, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, önceden yaşanmış  ülseratif kolit öyküsü, bağ dokusu hastalığı, karaciğer veya böbrek hastalığı durumlarından herhangi birine sahip iseniz ; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 6. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. By-pass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
 8. •7 kg dan az olan ve 6 aylıktan küçük bebeklerde kullanmayınız.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

BRUS Pediatrik Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her kullanımdan önce şişeyi iyice çalkalayınız.  Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için işaretli ölçüm kaşığı ile alınız.  Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. İlacın midede  yol açabilecek tahrişi azaltabilmek amacıyla yemeklerle birlikte veya sütle birlikte almanız önerilir.
 4. 6 ay-1 yaş arası çocuklarda (7 kg dan ağır olmak şartıyla)  günlük önerilen doz: günde 3 defa yarımşar ölçek;
 5. 1-2 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: günde 3 – 4 defa yarımşar ölçek,
 6. 3-7 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: günde 3 – 4 defa 1 er ölçek,
 7. 8-12 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: günde 3 – 4 defa 2 şer ölçek,
 8. Dozlar, günde 4 defaya kadar 6 saatte bir verilmelidir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi durumlarda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımı ile ağızda veya boğazda geçici bir yanma hissi olabilir.

 

İlaç Etken Maddesi:   İbuprofen
İlaç Marka İsmi: BRUS Pediatrik Süspansiyon

BRUS Pediatrik Süspansiyon kullanma talimatı


BRUS-Pediatrik-Süspansiyon-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın