BRONKAR Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Klorfeniramin maleat, Psödoefedrin hidroklorür’dür. BRONKAR Şurup, histaminin etkilerini engelleyici, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici bir ilaçtır. Vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, üst solunum yollarındaki  mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. Soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonları  ile birlikte görülen hapşırma, gözlerde sulanma, burun akıntısı,burun tıkanıklığı ve  üst solunum yollarındaki ödemin giderilmesinde kullanılır.

BRONKAR Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonları  ile birlikte görülen hapşırma, gözlerde sulanma, burun akıntısı,burun tıkanıklığı ve  üst solunum yollarındaki ödemin giderilmesinde kullanılır.
 3. 5 günden fazla kullanılmamalıdır.
 4. Eğer koroner kalp yetmezliğiniz varsa veya epilepsi (sara) hastasıysanız ya da yüksek tansiyonunuz (hiper tansiyon) varsa bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği,nefes darlığı ya da kronik akciğer hastalığı, bronşiyel astım, amfizem,  yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom) veya artmış göz içi basıncı, mide veya oniki parmak bağırsağı ülseri, midenin on iki parmak bağırsağı açılan bölgede tıkanıklık, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 6. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 7. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 8. İlacın sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde çok dikkatli olunuz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmediğinden doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

BRONKAR Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. İlacınızı tercihen gece yatarken alınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde önerilen günlük doz: günde 3-4 defa 1 er ya da 2 şer ölçektir.
 4. 6-12 yaş arası çocuklarda önerilen günlük doz: günde 3-4 defa 1 er ölçek;
 5. 2-6 yaş arası çocuklarda önerilen günlük doz: günde 3-4 defa 1/2 şer (yarımşar) ölçek;
 6. 2 yaşın altındaki çocuklara hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.
 7. 1-2 yaş arası çocuklarda önerilen günlük doz: günde 3 defa 1/2 şer (yarımşar) ölçek;
 8. 6-12 ay arası bebeklerde önerilen günlük doz: günde 4 defa 1/4 er ölçek;
 9. 3-6 ay arası bebeklerde önerilen günlük doz: günde 3 defa 1/4 er ölçektir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, kabızlık, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, sersemlik ve uyku hali, uykusuzluk, kas zayıflığı ve titreme, ağız kuruluğu, sinirlilik, huzursuzluk ve göz bebeklerinde büyüme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Klorfeniramin maleat, Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: BRONKAR Şurup

Bir Yorum Yazın