BRONKAR-A Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Klorfeniramin maleat, Dekstrometorfan hidrobromür, Psödoefedrin hidroklorür’dür. BRONKAR-A Şurup, histaminin etkilerini engelleyici, öksürük  azaltıcı ve kesici, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici bir ilaçtır. Vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltır, üst solunum yollarındaki  mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. BRONKAR-A, soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları  ile birlikte görülen hapşırma, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığının giderilmesinde ve boğaz ve bronşlardaki alerjik nedenlere/tahrişe bağlı gece ve gündüz öksürüklerinin sıklığının/ şiddetinin azaltılmasında kullanılmaktadır.

BRONKAR-A Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. BRONKAR-A , soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları  ile birlikte görülen hapşırma, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığının giderilmesinde ve boğaz ve bronşlardaki alerjik nedenlere/tahrişe bağlı gece ve gündüz öksürüklerinin sıklığının/ şiddetinin azaltılmasında kullanılmaktadır.
 3. 5 günden fazla kullanılmamalıdır.
 4. Düzenli kullanmanızı rağmen öksürüğünüz kesilmiyorsa, doktorunuza başvurunuz.
 5. Eğer karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa veya koroner kalp yetmezliği,  epilepsi (sara), şeker hastalığı,  nefes darlığı ya da kronik akciğer hastalığı, bronşiyel astım, amfizem, göz tansiyonu, aşırı çalışan tiroid, mesane ya da bağırsak tıkanıklığı veya yüksek tansiyonunuz (hipertansiyon) varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 6. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 7. Tedaviniz sırasında greyfurt suyu veya alkol tüketiminden kaçınınız.
 8. İlacın sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde çok dikkatli olunuz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

BRONKAR-A Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. İlacınızı tercihen gece yatarken alınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde önerilen günlük doz: günde 3-4 defa 1 er ya da 2 şer ölçektir.
 4. 6-12 yaş arası çocuklarda önerilen günlük doz: günde 3-4 defa 1 er ölçek;
 5. 2-6 yaş arası çocuklarda önerilen günlük doz: günde 3-4 defa 1/2 şer (yarımşar) ölçek;
 6. 2 yaşın altındaki çocuklara hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.
 7. 1-2 yaş arası çocuklarda önerilen günlük doz: günde 3 defa 1/2 şer (yarımşar) ölçek;
 8. 6-12 ay arası bebeklerde önerilen günlük doz: günde 4 defa 1/4 er ölçek;
 9. 3-6 ay arası bebeklerde önerilen günlük doz: günde 3 defa 1/4 er ölçektir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sinirlilik, huzursuzluk, uykusuzluk, sersemlik, uyku bozukları, baş ağrısı, baş dönmesi, kas zayıflığı ve titreme,  bulantı, kusma, ağız kuruluğu, ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Klorfeniramin maleat, Dekstometorfan hidrobromür, Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: BRONKAR-A Şurup

 

Bir Yorum Yazın