Brimogut Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Brimonidin‘ dir. Brimogut Göz Damlası, göz içindeki yüksek basıncı düşüren göz tansiyonu ilacıdır. Brimogut,  görme yeteneğini etkileyen göz tansiyonu (glokom)  ve oküler hipertansiyonu olan hastalarda artan göz içi basıncını düşürmek için kullanılır.

 

Brimogut Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Brimogut, göz içi yüksek basıncını düşürücü etkisiyle göz tansiyonu (glokom) tedavisinde kullanılan bir damladır.
 3. Tedaviniz sırasında gözünüzde kızarıklık, kaşıntı veya şişkinlik gibi alerji belirtileri görüldüğünde, ilacın kullanımını durdurup, doktorunuza başvurunuz.
 4. Eğer Monoamin oksidaz (MAO) inhibitörleri denen ilaçlarla (depresyon hastalığı tedavisinde kullanılan bir ilaç türü) tedavi görüyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 5. Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da kalp hastalığınız, kan dolaşımı ile ilgili problemleriniz varsa veya depresyon tedavisi görüyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 6. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacınızı düzenli bir şekilde her gün aynı saatlerde kullanınız ve doz atlaması yapmayınız. Doktorunuza danışmadan kullanımını durdurmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurursanız  gözünüzdeki basınç kontrol edilemez hale gelir ve bu durum görme kaybına sebep olabilir.
 7. Diğer göz damlaları veya göz merhemi  ile birlikte aynı zamanda kullanılacaksa, iki ilaç kullanımı arasında en az 5 dakikalık bir süre olmalıdır. Göz merhemi veya göz jeli en son sürülmelidir.
 8. Kontakt lens kullanıyorsanız, ilacın kullanımı yumuşak kontakt lenslerin rengini değiştirebileceğinden, ilacınızı uygulamadan önce lensinizi çıkarınız. İlacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 9. Damlatıcının ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 10. İlacı uyguladığınızda geçici görme bulanıklığı meydana gelebilir. Araç veya makine  kullanımı gibi dikkat gerektiren aktiviteler için, görmenizin netleşmesini bekleyiniz.
 11. •2 yaşından küçük çocuk ve bebeklerde kullanılması önerilmemektedir.
 12. Hamilelik döneminde tıbbi gereklilik durumunda doktor kontrolünde kullanılabilir.  İlacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmelisiniz. Eğer bebek emziriyor sanız doktorunuzu bilgilendiriniz. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

Brimogut Göz Damlası’ nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Şişeyi ters çeviriniz . Bir damla gelecek şekilde yavaşça sıkınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız. Şişeyi kapatınız.
 3. Günlük önerilen doz : Etkilenen gözünüze veya her iki gözünüze günde 3 defa  ( 8 saat ara ile) 1 er damla damlatınız.
 4. Damlayı her gün aynı saatlerde uygulamaya özen gösteriniz.
 5. İlacın ambalajı açıldıktan sonra 4 hafta içinde tüketilmelidir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Gözde alerji, kızarıklık, kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Brimonidin
İlaç Marka İsmi: Brimogut Göz Damlası

Brimogut Göz Damlası Kullanma Talimatı


Brimogut Göz Damlası Kullanma Talimatı

Bir Yorum Yazın