BRILINTA 90 mg Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

BRILINTA Film Kaplı Tablet‘in içinde bulunan aktif madde Tikagrelor, beyin veya kalp atardamarlarında (koroner arterlerlerde) kan pıhtılarının (trombüslerin) kümeleşmesine mani olmak suretiyle, damar tıkanıklığını önler. Böylece kan akışkanlığını arttırarak, dolaşımı rahatlatır.  BRILINTA koroner arterlerde trombozun sebep olduğu kararsız anginada ve yakın zamanda geçirilen kalp krizi (miyokard infarktüsü) sonrasında yeni bir kalp krizi veya felç gibi hayati sonuçlara sebep olabilen damarlarda kan pıhtılarının kümeleşmesi olasılığına karşı tedavide Aspirinle beraber kullanılmaktadır.

BRILINTA 90 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı hassasiyetiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Tedaviden faydalı sonuç almak için, ilacınızı aksatmadan hergün günün aynı saatlerinde hekiminizin önerdiği dozajda kullanmaya özen göstermelisiniz.
 3. BRİLİNTA, kanamayı arttırabileceğinden, yakın bir tarihte ameliyat olacaksanız, ameliyattan belli bir süre önce bu ilaçla tedavi gördüğünüzü cerrahınıza haber veriniz.  Bu ilacın kullanımını ameliyattan 1 hafta önce durdurmanız gerekmektedir.
 4. Eğer beyin kanaması sebebiyle felç öykünüz var ise ya da  karaciğer rahatsızlığı veya vücudunuzun herhangi bir yerinde devam eden kanama, bakteri veya mantar kaynaklı bir rahatsızlığınız ya da kan tahlillerinizde ürik asit seviyesinde yükseklik, sara nöbeti, migren, sindirim sisteminizde kanama,  yavaş kalp ritmi, soluk alıp vermede zorlanma veya akciğerlerinizde herhangi bir rahatsızlık var ise ya da   ritonavir, atazanavir, klaritromisin, nefazodon,  sisaprid, ergot alkaloidler, ketokonazol, nefazodon, simvastatin, lovastatin,  karbamazepin, fenitoin, fenobarbital, verapamil, Beta blokörler,  digoksin, diltiazem, kinidin, siklosporin, rifampisin, paroksetin, sitalopram, sertralin, nonsteroidal antiinflamatuvarlar (ağrı kesiciler), lovastatin ve simvastatin isimli ilaçlarla tedavi görüyorsanız; Tikagrelor ilaçla tedaviye başlamadan önce hekime durumunuzu anlatmalısınız.
 5. Emziren anneler ve hamilelerin hekime danışmadan kullanmaları öngörülmemektedir.
 6. Tikagrelor 18 yaşından küçüklere verilmemelidir.

 

BRILINTA 90 mg Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz BRİLİNTA ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız faydalı olur.  Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine tamamıyla uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığınız üzerinde zararlı etkiler oluşturur. Hekim tarafından belirlenen dozaj miktarını ve süreyi dikkate almalısınız.
 2. İlacın her bir dozunu 1 bardak dolusu su ile beraber almalısınız. BRİLİNTA, tercihen, yemekten sonra ya da öğün aralalarında da alınabilir.
 3. günlük doz: 2×1

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada zorluk, kurdeşen, yüzde , dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi ilaca karşı alerjiyi işaret eden bir durumda acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 2. BRİLİNTA yan etkileri; Test sonuçlarında kanda ürik asit seviyesinde yükselme, kan hastalığına bağlı kanama ve nefes darlığı, düşük tansiyon, görmede bulanıklık, baş dönmesi, sersemlik hali, senkop (bayılma), mide ülseri, hazımsızlık, mide bulantısı, baş dönmesi, ciltte morarıklık, döküntü, kaşıntı, eklemlerde şişme ve ağrı, ishal, kabızlık, diş eti kanaması, burun kanaması, solunum sisteminde veya idrar yollarında kanama.

 

İlaç Etken Maddesi: Tikagrelor
İlaç Marka İsmi: BRILINTA 90 mg Film Kaplı Tablet
BRİLİNTA, sırasıyla; Kan ve kan yapıcı organlar, Antitrombotikler, Platelet agregasyon inhibitörleri ve tikagrelor şeklinde sınıflandırılmış olup, B01AC24 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz BRİLİNTA, ASTRA ZENECA İLAÇ  SANAYİ  firmasının ürünüdür.

BRILINTA 90 mg Film Kaplı Tablet’e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

BRILINTA 90 mg Film Kaplı Tablet'e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

BRILINTA 90 mg Film Kaplı Tablet’in kısa ürün bilgilendirmesi

BRILINTA 90 mg Film Kaplı Tablet prospektüsü (kısa ürün bilgisi)

BRİLİNTA 90 mg tablet de dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız.

7 Yorum

 1. semih 17 Temmuz 2017
 2. Òzkan 13 Mayıs 2018
 3. Òzkan 13 Mayıs 2018
 4. Ozan 20 Mayıs 2019
 5. Şemseddin 23 Mayıs 2019
  • Ayten 8 Ocak 2021
 6. Ali 19 Ocak 2020

Yorum Yap