Bricanyl Turbuhaler Toz İnhalatör

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Terbutalin sülfat’dir. Bricanyl Turbuhaler Toz İnhalatör, solunum yollarındaki kasları gevşeterek solunumu geliştirir. nefes almayı kolaylaştırır. Astımlı hastalarda veya diğer benzer durumlarda hastalık belirtilerini rahatlatır.

Bricanyl Turbuhaler Toz İnhalatör Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Astımlı hastalarda veya diğer benzer durumlarda hastalık belirtilerini rahatlatır.
 3. Düzenli aralıklarla değilde, gerektiğinde kullanılmalıdır.
 4. Eğer yüksek tiroid, düzensiz kalp ritmi veya kalp rahatsızlığı geçmişiniz ya da şeker hastalığınız varsa; kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 5. Tedaviniz sırasında sigara içilen ortamdan uzak durmalı, soğuk ve kuru havada kalmamalı, tozlu havada solumamalı, hayvan tüyü gibi alerjik durumlardan  kaçınmalısınız.
 6. 3 yaşın altındaki çocuklarda  kullanılmamalıdır.
 7. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Bricanyl Turbuhaler Toz İnhalatör’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın kapağını döndürerek açınız ve inhaleri, ağzı yukarı gelecek şekilde dik tutunuz. Alttaki halkayı sonuna kadar döndürdükten sonra geriye çevirip, ilk konumuna getirerek inhalere bir dozluk ilaç dolmasını sağlayınız. İnhalerin ağız kısmını dişlerinizin arasına sokup, dudaklarınızı kapatınız ve ağzınızdan derin bir nefes alınız. İnhaleri ağzınızdan çıkarıp, nefesinizi dışarıya veriniz. İkinci bir uygulamayı yapmak için bir dakika bekleyiniz. Önerilen dozu aldıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında artış, kas krampları, kandaki potasyum seviyelerinde azalma, baş ağrısı ve titreme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Terbutalin sülfat
İlaç Marka İsmi: Bricanyl Turbuhaler Toz İnhalatör

Bricanyl Turbuhaler Toz İnhalatör İlaç Prospektüsü


Bricanyl-Turbuhaler-Toz-İnhalatör-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın