Bricanyl Turbuhaler Toz İnhalatör

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Terbutalin sülfat‘ dır. Bricanyl Turbuhaler Toz İnhalatör, solunum yollarındaki kasları gevşeterek solunumu geliştirir. nefes almayı kolaylaştırır.   Astımlı hastalarda ve benzer durumlarda nefes darlığı, hışıltılı solunum gibi belirtileri iyileştirir. Bricanyl Turbuhaler, 5 dakika içerisinde etki gösterir ve etkisi 6 saat sürer. Akut astım krizi durumunda bile etkilidir.

Bricanyl Turbuhaler Toz İnhalatör Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Bricanyl Turbuhaler, düzenli aralıklarla değilde, gerektiğinde kullanılmalıdır.
 2. Terbütaline veya başka herhangi bir ilaca karşı beklenmeyen bir reaksiyonla karşılaştıysanız; kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 3. Bricanyl Turbuhaler, size  sadece mevcut durumunuz için reçete edilmiştir. Doktorunuz önermedikçe, başka rahatsızlıklarınız için kullanmayınız. İlacı hiçbir zaman başka biriyle paylaşmayınız.
 4. Tedaviniz sırasında, doktorunuza kullanmakta olduğunuz tüm ilaçlar hakkında, reçetesiz olarak aldıklarınız da dahil, her zaman bilgi vermelisiniz.
 5. Nefes alma zorluğunuzu gidermek için her zamanki dozunuz aynı rahatlamayı sağlamıyorsa, derhal doktorunuzla iletişime geçiniz. Astımınızı kontrol altına almak için ek bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Dozu doktorunuza danışmadan arttırmayınız.
 6. Bazı durumlarda Bricanyl Turbuhaler kullanımı özel dikkat gerektirir. Bundan dolayı herhangi bir sağlık sorununuz  özellikle  kalp rahatsızlığı veya düzensiz kalp ritmi ya da kalp rahatsızlığı geçmişiniz, göğüs ağrısı, şeker hastalığı (diyabet) veya aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm) varsa; durumunuz hakkında doktorunuzu her zaman bilgilendiriniz.
 7. Tedaviniz sırasında sigara içilen ortamdan uzak durmalı, soğuk ve kuru havada kalmamalı, tozlu havada solumamalı, hayvan tüyü gibi alerjik durumlardan  kaçınmalısınız.
 8. •3 yaşından küçük çocuklarda  kullanılmamalıdır.
 9. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 10. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmalısınız. Bricanyl Turbuhalerhamile kadınlar tarafından kullanıldığında herhangi bir zararlı etki göstermemiştir. Yine de bu ilacı kullandığınız dönemde hamile kalırsanız, en kısa zamanda doktorunuzla temasa geçiniz. Özellikle hamileliğinizin ilk üç ayında doktor kontrolünde olmalısınız.Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz acilen doktorunuza danışınız.
 11. Emzirme döneminde iseniz, tedaviye başlamadan önce, doktorunuza emzirmekte olduğunuzu söyleyiniz. Emziren anneler ilaç kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmalıdır. Bricanyl Turbuhaler, emzirmekte olan kadınlar tarafından kullanıldığında herhangi bir zararlı etki göstermemiştir.

Bricanyl Turbuhaler Toz İnhalatör’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın kapağını döndürerek açınız ve inhaleri, ağzı yukarı gelecek şekilde dik tutunuz. Alttaki halkayı sonuna kadar döndürdükten sonra geriye çevirip, ilk konumuna getirerek inhalere bir dozluk ilaç dolmasını sağlayınız. İnhalerin ağız kısmını dişlerinizin arasına sokup, dudaklarınızı kapatınız ve ağzınızdan derin bir nefes alınız. İnhaleri ağzınızdan çıkarıp, nefesinizi dışarıya veriniz. İkinci bir uygulamayı yapmak için bir dakika bekleyiniz.
 3. •12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde önerilen doz: Gerektiğinde 1 inhalasyondur. Gerekli görüldüğü durumlarda tek doz halinde 3 inhalasyona uygulanabilir. 24 saat içerisinde toplam doz 12 ihalasyonu aşmamalıdır.
 4. •3 ila 12 yaş arası çocuklarda önerilen doz: Gerektiğinde 1 inhalasyondur. Gerekli görüldüğü durumlarda tek doz halinde 2 inhalasyona uygulanabilir. 24 saat içerisinde toplam doz 8 ihalasyonu aşmamalıdır.
 5. Önerilen dozu aldıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.
 6. Uygulandıktan sonra etkisini 5 dakika içerisinde gösterir ve etkisi 6 saat sürer. Akut astım krizi anında bile etkilidir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş ağrısı ve titreme çok yaygın, kalp atışlarında artış, kas krampları, kandaki potasyum seviyelerinde azalma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Terbutalin sülfat
İlaç Marka İsmi: Bricanyl Turbuhaler Toz İnhalatör

Bricanyl Turbuhaler Toz İnhalatör kullanma talimatı


Bricanyl-Turbuhaler-Toz-İnhalatör-İlaç-Prospektüsü

Yorum Yap