Bricanyl Ekspektoran Şurup

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Terbutalin sülfat ve Guaifenesin‘ dir.  Bricanyl Ekspektoran Şurup, solunum yollarındaki kasları gevşeterek bronşları genişletir, nefes alıp vermeyi geliştirir. Aynı zamanda balgam söktürücü özelliği de mevcuttur. Balgam söktürücü etkisiyle solunum yollarındaki salgıların yapışkanlığını ve  yoğunluğunu azaltarak verimli bir öksürür oluşturur. Böylece balgamın öksürükle dışarıya atılmasını sağlayarak göğüs tıkanıklıklarını azaltır.  Bricanylastımda  ve tıkanma ile ilgili diğer solunum yolu hastalıklarında nefes darlığı, öksürük, hışıltılı solunum gibi belirtilerin iyileştirilmesinde ve astım ataklarının önlenmesinde kullanılmaktadır.  Bricanyl Şurubun, astım, bronşiyal astım, kronik bronşit, amfizem ve benzer hastalıklarda bronşlarda ortaya çıkabilecek  soluk alamama gibi atakların (kasılmaların)  oluşumunun önlenmesi açısından muntazam olarak her gün kullanılması önemlidir.

 

Bricanyl  Ekspektoran Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bricanyl Ekspektoran Şurup, solunum yollarındaki kasları gevşeterek solunumu geliştirir. Bronşiyel  astım,  kronik bronşit , amfizem ve bronşlarda meydana gelen kasılmalar ile birlikte görülen akciğer hastalıkları ile ilgili balgam söktürücü bir ilaçtır.
 3. Tedaviniz sırasında ilaca karşı alerji oluşması durumunda ilacın kullanımını kesip, acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. Başlamış olan astım krizinde kullanılması öngörülmemektedir. Başlamış olan astım krizi anında  hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçlar kullanılmalıdır.
 5. Nefes alamama gibi ani ortaya çıkan belirtileri rahatlatmak için kullandığınız kurtarıcı ilaçları her zaman yanınızda bulundurunuz.
 6. Nefes alma zorluğunuzu gidermek için her zamanki dozunuz aynı rahatlamayı sağlamıyorsa, derhal doktorunuzla iletişime geçiniz. Astımınızı kontrol altına almak için ek bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Dozu doktorunuza danışmadan arttırmayınız.
 7. Tam fayda sağlamak için, ilacınızı düzenli bir şekilde her gün aynı saatlerde kullanınız. Doktorunuza danışmadan kullanımını kesmeyiniz. İlacın kullanımını aniden durdurursanız astım belirtileriniz şiddetlenebilir.
 8. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen, astımdan dolayı geceleri çok sık uyanıyorsanız ya da  göğüs sıkışması ve nefes daralması başladıysa veya aldığınız mevcut doz sizi rahatlatmıyorsa  acilen doktorunuza başvurunuz. Bu tür şikayetler astımınızın kontrol altına alınamadığının belirtileridir.
 9. Eğer kalp damar hastalığınız varsa veya kalp atımlarınızda düzensizlik, kalp büyümesi,  anjina (göğüs ağrısı), tiroid beziniz hızlı çalışıyorsa (hipertiroidizm) varsa ya da  şeker hastalığınız (diyabet)  varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuza söyleyiniz.
 10. Kalp damar sistemi ile ilgili herhangi bir hastalığı olanlarda veya bu hastalıkların olma ihtimali yüksek olan hastalarda rahim kaslarını genişleten (erken doğumu engelleyen) bir ilaç olarak kullanılmamalıdır.
 11. Tedaviniz süresince, doktorunuza kullanmakta olduğunuz tüm ilaçlar hakkında, reçetesiz olarak aldıklarınız da dahil, her zaman bilgi vermelisiniz.
 12. Tedaviniz sırasında sigara içilen ortamdan uzak durmalı, soğuk ve kuru havada kalmamalı, tozlu havada solumamalı, hayvan tüyü gibi alerjik durumlardan kaçınmalısınız.
 13. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Bricanyl  Ekspektoran Şurup ‘un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Yetişkinlerde, günlük önerilen doz: günde  3 defa  2 veya 3 er ölçek önerilir.
 4. Çocuklarda, günlük önerilen doz: Çocuğunuzun kilosuna göre günlük doz miktarını doktorunuz belirleyecektir.
 5. Bricanyl bebeklerde kullanımı: 2 yaşından küçük bebeklerde doktor tarafından önerilmedikçe kullanılmamalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı ve titreme çok yaygın, kalp atışlarında artış, kas krampları, kandaki potasyum seviyelerinde azalma görülebilir. Ancak bu yan etkiler tedavinin başlangıcında görülen geçici yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Terbutalin sülfat, Guaifenesin
İlaç Marka İsmi: Bricanyl  Ekspektoran Şurup

Bricanyl  Ekspektoran Şurup kullanma talimatı


Bricanyl-Ekspektoran-Şurup-İlaç-Prospektüsü

Yorum(15)

 1. 9 Şubat 2016
 2. 8 Temmuz 2016
 3. 6 Ocak 2017
 4. 18 Mart 2017
 5. 31 Mayıs 2017
 6. 4 Haziran 2017
 7. 7 Haziran 2017
 8. 24 Eylül 2017
  • 10 Aralık 2017
 9. 13 Ocak 2018
 10. 25 Ocak 2018
 11. 15 Şubat 2018
 12. 27 Şubat 2018
 13. 7 Ağustos 2018
 14. 15 Ağustos 2018

Bir Yorum Yazın