BRİCANYL Ekspektoran Şurup

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Terbutalin sülfat ve Guaifenesin‘ dir.  BRİCANYL Ekspektoran Şurup, solunum yollarındaki kasları gevşeterek bronşları genişletir, nefes almayı kolaylaştırır. Ayrıca balgam söktürücü özelliği de mevcuttur. Balgam söktürücü etkisiyle solunum yollarındaki salgıların yapışkanlığını ve  yoğunluğunu azaltarak öksürüğü yumuşatır. Balgamın kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlayarak göğüs tıkanıklıklarını azaltır. Astım ve benzeri hastalıklarda nefes darlığı, hışıltılı solunum gibi belirtileri iyileştirir. BRİCANYL, bronşiyel astım, kronik bronşit, amfizem tedavisinde ve bronşlarda ortaya çıkabilecek  kasılmaların (nefes daralması gibi) önlenmesinde düzenli tedavi olarak  kullanılmaktadır. Ancak başlamış olan astım krizini iyileştirmez.

 

Bricanyl  Ekspektoran Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. BRİCANYL Ekspektoran Şurup, size  sadece mevcut durumunuz için reçete edilmiştir, hiçbir zaman başka biriyle paylaşmayınız. Doktorunuz önermedikçe, başka rahatsızlıklarınız için kullanmayınız.
 3. Tedaviniz sırasında Terbütalin, guaifenesin veya şurubun içeriğindeki maddelerden herhangi birine karşı alerji oluşması  durumunda ilacın kullanımını kesip, acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. Başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için  hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçlar kullanılmalıdır.
 5. Nefes alma zorluğunuzu gidermek için her zamanki dozunuz aynı rahatlamayı sağlamıyorsa, derhal doktorunuzla iletişime geçiniz. Astımınızı kontrol altına almak için ek bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Dozu doktorunuza danışmadan arttırmayınız.
 6. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen, astımdan dolayı geceleri çok sık uyanıyorsanız ya da  göğüs sıkışması ve nefes daralması başladıysa veya aldığınız mevcut doz sizi rahatlatmıyorsa  acilen doktorunuza başvurunuz. Bu tür şikayetler astımınızın kontrol altına alınamadığının belirtileridir.
 7. •2 yaşın altındaki çocuklarda zorunlu tıbbi gerekçe olmadıkça kullanılmamalıdır.
 8. Bazı durumlarda BRİCANYL Ekspektoran Şurup kullanımı özel dikkat gerektirir. Bundan dolayı herhangi bir sağlık sorununuz  özellikle  hamile iseniz veya hamilelik ile ilgili problemleriniz varsa, kalp rahatsızlığı geçmişiniz, düzensiz kalp ritmi, göğüs ağrısı, şeker hastalığı (diyabet) veya aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm) varsa; durumunuz hakkında doktorunuzu her zaman bilgilendiriniz.
 9. Porfiri (bir çeşit kan hastalığı) hastalarında ve kalp kası kalınlaşmasına bağlı kalp büyümesi olan hastalarda kullanılmamalıdır.
 10. Önceden kalp damar hastalığı olan veya kalp damar hastalığı açısından belirgin risk altında olan hastalarda erken doğum riskini önleyen ilaç (tokolitik) olarak kullanılmamalıdır.
 11. Tedaviniz sırasında, doktorunuza kullanmakta olduğunuz tüm ilaçlar hakkında, reçetesiz olarak aldıklarınız da dahil, her zaman bilgi vermelisiniz.
 12. Tedaviniz sırasında sigara içilen ortamdan uzak durmalı, soğuk ve kuru havada kalmamalı, tozlu havada solumamalı, hayvan tüyü gibi alerjik durumlardan kaçınmalısınız.
 13. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 14. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmalısınız. BRİCANYL Ekspektoran Şurup, hamile kadınlar tarafından kullanıldığında herhangi bir zararlı etki göstermemiştir. Yine de bu ilacı kullandığınız dönemde hamile kalırsanız, en kısa zamanda doktorunuzla temasa geçiniz. Özellikle hamileliğinizin ilk üç ayında doktor kontrolünde olmalısınız.Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz acilen doktorunuza danışınız.
 15. Emzirme döneminde iseniz, tedaviye başlamadan önce, doktorunuza emzirmekte olduğunuzu söyleyiniz. Emziren anneler ilaç kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmalıdır.BRİCANYL Ekspektoran Şurup, emzirmekte olan kadınlar tarafından kullanıldığında herhangi bir zararlı etki göstermemiştir.

Bricanyl  Ekspektoran Şurup ‘un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Yetişkinlerde, günlük önerilen doz: günde  3 defa  2 veya 3 er ölçek önerilir.
 4. Çocuklarda, günlük önerilen doz: Günde üç kez kilo başına 0.25 mL (0.075 mg terbütalin/kg). Çocuklardaki       doz vücut ağırlığına bağlı olarak belirlenmelidir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş ağrısı ve titreme çok yaygın, kalp atışlarında artış, kas krampları, kandaki potasyum seviyelerinde azalma yaygın görülen yan etkilerdir. Söz konusu yan etkiler genellikle hafiftir ve bir veya iki haftalık tedavi sonrası kendiliğinden geçer. Ancak, bu yan etkilerden rahatsızlık duyarsanız veya geçmezse doktorunuza söyleyiniz:

 

İlaç Etken Maddesi: Terbutalin sülfat, Guaifenesin
İlaç Marka İsmi: Bricanyl  Ekspektoran Şurup

Bricanyl  Ekspektoran Şurup kullanma talimatı


Bricanyl-Ekspektoran-Şurup-İlaç-Prospektüsü

Yorum(15)

 1. 9 Şubat 2016
 2. 8 Temmuz 2016
 3. 6 Ocak 2017
 4. 18 Mart 2017
 5. 31 Mayıs 2017
 6. 4 Haziran 2017
 7. 7 Haziran 2017
 8. 24 Eylül 2017
  • 10 Aralık 2017
 9. 13 Ocak 2018
 10. 25 Ocak 2018
 11. 15 Şubat 2018
 12. 27 Şubat 2018
 13. 7 Ağustos 2018
 14. 15 Ağustos 2018

Bir Yorum Yazın