BILAXTEN 20 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Bilastin‘ dir. BILAXTEN 20 mg Tablet, vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde etkili antihistaminik bir ilaçtır. BILAXTEN, deride kızarıklık, şişlik ve kaşıntı gibi belirtileri içeren kurdeşen ve nedeni belli olmayan kronik kurdeşenin tedavisi ile boğaz, burun ve gözlerde  kaşıntı, hapşırma, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı gibi belirtileri içeren mevsimlere bağlı alerjik nezlenin (saman nezlesi) tedavisinde kullanılmaktadır. Kullanımı 12 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinler içindir.

 

BILAXTEN 20 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. BILAXTEN, vücutta kızarıklık, kaşıntı, ödem, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi belirtilere yol açan histamin adlı kimyasalın etkilerini yavaşlatır.
 3. Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa veya orta şiddette veya şiddetli böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 4. Eritromisin, Rifampisin (antibiyotik), Diltiazem (anjina tedavisinde kullanılır), Ketokonazol (bir mantar ilacı),  Siklosporin (bağışıklık sisteminizin aktivitesini azaltarak organ reddini engellemek veya sedef hastalığı, atopik dermatit ya da romatoid artrit gibi otoimmün veya alerjik bozukluklarda hastalığın aktivitesini azaltmak
  amacıyla kullanılır) ve Ritonavir (AIDS tedavisinde kullanılır) isimli ilaçlardan herhangi birini şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandıysanız doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
 5. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.
 6. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

BILAXTEN 20 mg Tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte aç karnına alınız. Örneğin sabah kahvaltıdan 1 saat önce alınmalıdır. İlacı aldıktan sonraki bir saat boyunca hiç bir şey yemeyiniz.
 3. •12 yaş ve üstü çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 1 defa 1 tablet önerilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş ağrısı ve sersemlik yaygın görülen yan etkilerdir.

.

İlaç Etken Maddesi:  Bilastin
İlaç Marka İsmi: BILAXTEN 20 mg Tablet

BILAXTEN 20 mg Tablet kullanma talimatı


BILAXTEN 20 mg Tablet kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın