Bi-Profenid 150 mg Tablet

ENDİKASYON BİLGİSİ :

Aktif madde olarak Ketoprofen ihtiva eden Bi-Profenid 150 mg, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri yavaşlatan, ağrı ve iltihap durumlarında etkili ayrıca ateş düşürücü etkiye de sahip bir tablettir.  Bi-Profenid, erişkinlerde görülen, sedef hastalığı ve eklem iltihabının bir arada görüldüğü bir hastalık olan psöriyatik artrit; yumuşak doku yaralanmaları; tendon iltihabı; iltihaplı eklem romatizması; eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla belirti gösteren eklem iltihaplanması (osteoartroz) durumlarında; vücutta özellikle birbirine sürtünen organların arasında bulunan ve bunların aşınmalarına engel olan kese ya da torba şeklindeki oluşumların iltihabı (bursit); omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize çoğu erkeklerde  görülen romatizmal hastalıkların (ankilozan spondilit)  iltihabi  durumlarında kullanılır. Başkaca baş ve diş ağrısı, cerrahi müdahale sonrasında görülen ağrılar ve bayanlarda adet dönemi ağrılarında da kullanılabilir.

Bi-Profenid 150 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
  2. Bi-Profenid, iltihaplı eklem romatizması, eklem dışı romatizmal rahatsızlıklar,  omurilik veya kafatası sinirlerinin iltihabından oluşan ağrı, sinir ağrısı, bel ağrısı, kas ve iskelet sisteminde görülen hasar, eklem kıkırdağında meydana gelen aşınmadan dolayı oluşan ağrılar ile ilgili bir ilaçtır.
  3. Eğer daha önce mide kanaması , ülser , kalp krizi ya da  felç  geçirdiyseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekiyor.
  4. Kronik astım, karaciğer, böbrek, kalp ya da yüksek tansiyon hastası iseniz, doktorunuza sormadan bu ilacı kullanmamalısınız.
  5. By-pass ameliyatı öncesi ve sonrası bu ilacı kesinlikle kullanmamalısınız.
  6. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi tehlikeli durumlar oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
  7. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama, ciddi kalp yetmezliği ve Asetilsalisilik asit’e (Aspirin, Ecopirin, Coraspin, Asinpirine, ) alerji durumlarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmamalısınız.
  8. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , sigara kullanımı gibi durumlarda doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
  9. Eğer süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi durumu varsa veya laktaz eksikliğiniz ya da bağırsaklardan  glukoz, galaktoz emilim yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmanız öngörülmez.
  10. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol mide kanaması olasılığını arttırabilir.
  11. Anne karnındaki bebek ve emzirilen bebek için zararlı olabileceğinden gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Bi-Profenid 150 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
  2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte içiniz. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir.
  3. Günlük önerilen doz : bir kez bir tane ya da iki kez yarımşar bi-profenid alınır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda vakit kaybetmeden hekiminizi bilgilendiriniz.
  2. Kansızlık, hepatit, böbrek yetmezliği,  mide kanaması, oniki parmak bağırsağı ülseri gibi rahatsızlıklarda ilacı almayı durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.
  3. Midede ve bağırsaklarda rahatsızlık sık rastlanan yan etkilerdir. Ancak tok karnına alındığında bu şikayetler azabilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketoprofen
İlaç Marka İsmi:  Bi-Profenid  150 mg Tablet

İlacın muadili (eşdeğerleri) : Nevrozz, Artrocol, Profenid,  Profenid Ret, Proflam, Vaniket

Bi-Profenid  150 mg Tablet kullanma talimatı


Bi-Profenid 150 mg Tablet kullanma talimatı

Bi-Profenid  150 mg Tablet kısa ürün bilgisi


Bi-Profenid 150 mg Tablet kısa ürün bilgisi

19 Yorum

  1. Kadir kapıcı 8 Kasım 2017
  2. şila hatice erdal 27 Kasım 2017
  3. Dilek meriç 2 Mart 2018
    • Sedat yuruk 27 Kasım 2019
      • Ömer kaya 22 Haziran 2020
  4. ışıl 6 Mart 2018
    • kenan 16 Haziran 2018
  5. Ugur 25 Mayıs 2018
  6. Şevket 8 Ağustos 2018
  7. Merve 16 Ağustos 2018
  8. Turgut 17 Ocak 2019
  9. Şuayip 9 Şubat 2019
  10. Hakkı 25 Nisan 2019
  11. hamıt 13 Mayıs 2019
  12. Suphi toros 15 Mayıs 2019
  13. Mithat 30 Eylül 2019
  14. Mehmet 19 Aralık 2019
  15. sevgi d.b. 23 Mart 2020
  16. Mithat Bekâr 04 Haziran 2018 25 Nisan 2020

Yorum Yap