BETNOVATE Losyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Betametazon’dur. BETNOVATE Losyon, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltıcı  bir ilaçtır. Kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkisi vardır. BETNOVATE, deride kaşıntı, döküntü ve kızarıklık ile birlikte seyreden bazı iltihabi durumlar;  kronik iltihaplı deri hastalığı (atopik egzama); metal para veya disk şeklindeki iltihaplı yaralarla karakterize deri iltihabı (numuler egzama); derinin yağlı bölgelerinde görülen iltihaplı ve kaşıntılı deri hastalığı (Seboreik dermatit), radyasyona bağlı ya da güneşte kalmadan dolayı oluşan deri iltihabı; terleme bozukluğu; dış çevre etkisiyle oluşan deri iltihabı (kontakt dermatit); liken, sürekli kaşınmaya bağlı olarak gelişen egzama (nörodermatit);  Psoriasis vulgaris- sedef hastalığı (dizlerde, dirseklerde, saçlı kafa derisinde ve diğer bölgelerde kuru ve kaşıntılı deriden kabarık kızarıklıklarla birlikte kalın, sedef rengi, iri pullanmalar -kepeklenmeler)  yaygın plaklarla seyreden tipleri hariç;  yaşlanmaya bağlı kaşıntılar; kurdeşen, isilik, böcek ısırmalarına bağlı reaksiyonlar gibi cilt rahatsızlıklarında görülen iltihap ve kaşıntı  belirtilerinin giderilmesi için kullanılır. BETNOVATE Losyon, özellikle geniş yüzeylere az miktarlarda uygulama gerektiğinde ve saçlı deriye uygulamada kullanılmaktadır.

BETNOVATE Losyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. BETNOVATE Losyon, cilt rahatsızlıklarında iltihap, kaşıntı, döküntü ve kızarıklık gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılmaktadır. Özellikle geniş yüzeylere az miktarlarda uygulama gerektiğinde ve saçlı deriye uygulamada kullanılır.
 3. BETNOVATE Losyon‘u doktora danışmadan çocuklarda kullanmayınız. Çocuklar ilacın yan etkilerine karşı daha hassastır.
 4. BETNOVATE Losyon, çocuklarda 5 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır.
 5. BETNOVATE Losyon‘u vücudun ince ve kıvrımlı bölgelerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 6. Tüberküloz, çiçek, suçiçeği ve virüslerin neden olduğu diğer deri enfeksiyonları ile yüzünüzde kızarıklık ve şişlik veya ağız çevresinde kaşıntı, kızarıklık, döküntü varsa veya alt bacaklarınızda, varislerden kaynaklanan yaralar varsa; BETNOVATE Losyon‘u kullanmayınız.
 7. BETNOVATE Losyon, gül hastalığı (rozase) tedavisinde ve sivilce ( akne vulgaris) tedavisinde kullanılmaz.
 8. Eğer karaciğer yetmezliğiniz varsa veya bağışıklık sisteminizde bozukluk  ya da bebek bezi bölgesinde kullanmanız gerekiyorsa; BETNOVATE Losyon‘u kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 9. BETNOVATE Losyon, mantar ve  virüsten meydana gelen cilt enfeksiyonlarını  tedavi etmemektedir.
 10. Losyonu uygulamaya başladıktan birkaç gün içinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse ya da daha da kötüleşirse acilen doktorunuza başvurunuz.
 11. BETNOVATE Losyon‘u kullanmaya başladıktan sonra mantar, bakteri veya virüs enfeksiyonu belirtileri görülürse derhal doktorunuza bildiriniz. Doktor gözetiminde uygun ilaç tedavisine başlamalısınız.  Şayet enfeksiyona karşı ilaç kullandığınız halde belirtilerinizde bir iyileşme veya enfeksiyonda bir genişleme görülürse ilacın kullanımını durdurup doktorunuza başvurunuz.
 12. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 13. BETNOVATE Losyon, 1 yaşından çocuklarda kullanılmamalıdır.
 14. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

BETNOVATE Losyon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. BETNOVATE Losyon formu, geniş yüzeylere minimum uygulama gerektiğinde ve saçlı deriye uygulamada kullanılmaktadır.
 3. Losyonu ince bir tabaka halinde hastalıklı bölgeyi örtecek şekilde uygulayınız.
 4. İyileşme sağlanana kadar 4 hafta boyunca sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez uygulanmalıdır

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Deride kaşıntı, yanma ve ağrı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Betametazon valerat
İlaç Marka İsmi:  BETNOVATE Losyon

BETNOVATE Losyon Kullanma Talimatı


BETNOVATE Losyon Kullanma Talimatı

Bir Yorum Yazın