BETNOVATE-C Krem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Betametazon ve Kliokinol‘ dur. BETNOVATE-C Krem, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltıcı, antiseptik özelliği olan bir ilaçtır. Kaşıntı önleyici, iyileştirici, kan damarlarını büzücü, mikrop öldürücü etkisi vardır.  BETNOVATE-C,  deride kaşıntı, döküntü ve kızarıklık ile birlikte seyreden bazı iltihabi durumlar;  kronik iltihaplı deri hastalığı (atopik egzama); metal para veya disk şeklindeki iltihaplı yaralarla karakterize deri iltihabı (numuler egzama); derinin yağlı bölgelerinde görülen iltihaplı ve kaşıntılı deri hastalığı (Seboreik dermatit), radyasyona bağlı ya da güneşte kalmadan dolayı oluşan deri iltihabı; terleme bozukluğu; dış çevre etkisiyle oluşan deri iltihabı (kontakt dermatit); liken, sürekli kaşınmaya bağlı olarak gelişen egzama (nörodermatit);  anal veya genital intertrigo (derinin kıvrım yaptığı ve birbirine temas ettiği yerlerde görülen sürtünmeden kaynaklanan dermatit); Psoriasis vulgaris- sedef hastalığı (dizlerde, dirseklerde, saçlı kafa derisinde ve diğer bölgelerde kuru ve kaşıntılı deriden kabarık kızarıklıklarla birlikte kalın, sedef rengi, iri pullanmalar -kepeklenmeler)  yaygın plaklarla seyreden tipleri hariç;  yaşlanmaya bağlı kaşıntılar; böcek ısırmalarına bağlı reaksiyonlar, isilik, kurdeşen gibi cilt rahatsızlıklarında görülen iltihap ve kaşıntı  belirtilerinin giderilmesi için kullanılır.

 

BETNOVATE-C Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. BETNOVATE-C, cilt rahatsızlıklarında iltihap, kaşıntı, döküntü ve kızarıklık gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılmaktadır.
  3. Doktora danışmadan çocuklarda kullanmayınız. Çocuklar ilacın olası yan etkilerine karşı daha hassastır.
  4. Çocuklarda 5 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır.
  5. BETNOVATE-C‘ yi yüze uzun süreli tedavi için veya alın, göz ve göz çevresinde kullanmayınız.
  6. Vücudun ince ve kıvrımlı bölgelerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
  7. Tüberküloz, çiçek, suçiçeği ve virüslerin neden olduğu diğer deri enfeksiyonları ile yüzünüzde kızarıklık ve şişlik veya ağız çevresinde kaşıntı, kızarıklık, döküntü varsa veya alt bacaklarınızda, varislerden kaynaklanan yaralar varsa; kullanmayınız.
  8. Gül hastalığı (rozase) tedavisinde ve sivilce ( akne vulgaris) tedavisinde kullanılmaz.
  9. Anüs çevresinde ve genital bölgenizdeki  kaşıntılarda kullanmayınız.
  10. Eğer karaciğer yetmezliğiniz varsa veya bağışıklık sisteminizde bozukluk  ya da bebek bezi bölgesinde kullanmanız gerekiyorsa; kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
  11. Mantar ve  virüsten meydana gelen cilt enfeksiyonlarını  tedavi etmemektedir.
  12. Kremi uygulamaya başladıktan birkaç gün içinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse ya da daha da kötüleşirse acilen doktorunuza başvurunuz.
  13. BETNOVATE-C‘ yi kullanmaya başladıktan sonra mantar, bakteri veya virüs enfeksiyonu belirtileri görülürse derhal doktorunuza bildiriniz. Doktor gözetiminde uygun ilaç tedavisine başlamalısınız.
  14. Kremi uyguladığınız cilt bölgesini kapatmayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz.
  15. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
  16. •1 yaşından çocuklarda kullanılmamalıdır.
  17. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

BETNOVATE-C Krem’in kullanım Şekli:

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
  2. Kremi tedavi edilecek bölgeye ince bir film tabakası  halinde uygulayınız ve  hafif hareketlerle sürünüz. İlacı uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle kapatmayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz.
  3. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa uygulayınız.
  4. BETNOVATE-C 4 haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
  2. Deride kaşıntı, yanma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Betametazon, Kliokinol
İlaç Marka İsmi:  BETNOVATE-C Krem

BETNOVATE-C Krem kullanma talimatı


Betnovate-C-Krem-İlaç-Prospektüsü

Yorum Yap