BETABLOK SDK 50 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Metoprolol süksinat’tır. BETABLOK SDK 50 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet, stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltarak kalp atım hızının (nabzın) yavaşlamasını sağlar. BETABLOK, yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde ve göğüs ağrısının (anjina) önlenmesi ve tedavisinde; kalp krizi tedavisi ve  önlenmesinde ve aritmi (kalp atışlarında düzensizlik) tedavisinde kullanılır. Ayrıca migrende koruyucu tedavi olarak da kullanılmaktadır.

BETABLOK SDK 50 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. BETABLOK, stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltarak kalp atım hızının (nabzın) yavaşlamasını sağlar.
 3. Eğer, kalbiniz ile ilgili herhangi bir sorun  veya kalp atışlarınızda yavaşlama varsa ya da kan basıncınız düşükse, kan dolaşımı probleminiz veya akciğerleriniz ile ilgili problemleriniz varsa; kullanmayınız.
 4. Eğer ağır böbrek yetmezliğiniz veya  kan dolaşım bozukluğunuz ( kesik kesik topallama) varsa ya da  astımınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza rahatsızlıklarınızı ve kullandığınız ilaçları söyleyiniz.
 5. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce BETABLOK‘u tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 6. Eğer BETABLOK‘u yüksek tansiyon tedavisi  için kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 7. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 8. İlacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 9. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. BETABLOK‘u kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini arttırabilir. Uyuklama, baş dönmesi artar ve tansiyonunuzu daha da düşürebilir.
 11. Yan etki olarak halsizlik ve baş dönmesi oluşabilir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

BETABLOK SDK 50 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte  alınız.  Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında yavaşlama, çarpıntı, ellerde ve ayaklarda soğukluk, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, mide bulantısı, kusma, ishal veya kabızlık, karın ağrısı ve halsizlik  yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Metoprolol süksinat
İlaç Marka İsmi: BETABLOK SDK 50 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet

Bir Yorum Yazın