BERKO-SETAMOL 120 mg/5 ml Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol‘ dur. BERKO-SETAMOL 120 mg/5 ml Şurup, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Süt çocukları ve küçük çocuklarda, soğuk algınlığı veya gribal enfeksiyonlar, nezle, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı-tonsillit, yutak iltihabı-farenjit, yüz sinüzlerinin iltihabı (sinüzit) kulak-burun-boğaz hastalıkları ve akut bronşit, akciğer iltihabı-pnömoni  gibi solunum yolu enfeksiyonları eşliğinde görülen ağrı ve ateş durumlarında enfeksiyonu tedavi edici diğer ilaçların yanında ağrı kesici ve düşürücü olarak kullanılır, ayrıca BERKO-SETAMOLdiş çıkarma döneminde ve aşı sonrası görülen yüksek ateşin düşürülmesi ve ağrının giderilmesinde kullanılır.  Kullanımı bebekler ve çocuklar içindir.

BERKO-SETAMOL 120 mg/5 ml Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. BERKO-SETAMOL, bebekler ve çocuklarda  soğuk algınlığı veya gribal enfeksiyona bağlı ağrı ve ateşin giderilmesinde ayrıca , diş çıkarma dönemi ve aşı sonrası görülen ağrı ve yüksek ateş durumlarında kullanılır.
  3. Parasetamol içeren başka bir  ilaç veya diğer ağrı kesicilerle birlikte kullanmayınız.
  4. —3 aylıktan küçük bebeklerde doktor tavsiyesine göre kullanılmalıdır.
  5. Doktor tavsiyesi olmadan 3-5 günden fazla kullanmayınız. Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
  6. •3-5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması ya da yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, doktorunuza başvurunuz.
  7. Eğer çocuğunuzun şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliği varsa ya da vücut ağırlığı 4 kg dan düşükse veya  herhangi bir akciğer hastalığı, kalp hastalığı ya da anemisi (kansızlık) varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
  8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

BERKO-SETAMOL 120 mg/5 ml Şurup’ un Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
  2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. Tercihen yemek öncesi veya yemek sonrası alınabilir.
  3. —2. aydan sonra aşı sonrası ateş görülen bebeklerde 4 saat ara ile 1/2  (yarım) ölçek doz kullanılabilir.
  4. —3 ila 6 ay arası bebeklere 4-6 saat ara ile  1/2  (yarım) ölçek ;
  5. —6 ila 24 ay arası bebeklere 4-6 saat ara ile  1 ölçek ;
  6. —2 ila  4 yaş arası çocuklara 4-6 saat ara ile 1 + 1/2 (yarım) ölçek ;
  7. —4 ila 6 yaş arası çocuklara 4-6 saat ara ile 2 ölçek önerilir.
  8. Önerilen dozlar 24 saat içerisinde 4 saat veya daha uzun aralıklarla  en fazla 4 kez kullanılabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, üst solunum yolu hastalık belirtileri, yüz ödemi  yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol
İlaç Marka İsmi: BERKO-SETAMOL 120 mg/5 ml Şurup

BERKO-SETAMOL 120 mg/5 ml Şurup kullanma talimatı (prospektüsü)


Bir Yorum Yazın