Benzidan Oral Sprey

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Benzidamin hidroklorür’dür. Benzidan Oral Sprey, iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap önleyici bir ilaçtır. Ağız ve diş eti hastalıkları; diş eti iltihabının  giderilmesi ve önlenmesi; dil iltihabı; ağız bölgesindeki operasyonlardan sonra; ağız hijyeninin sağlanması;  diş ile ilgili operasyonlardan sonra diş eti iyileşmesinin hızlanması;  protez kullanımından dolayı oluşan ağız içi iltihapları; diş çekimi ve diş tedavilerinde tedaviye yardımcı olmak; ağız içi yüzeylerinin iltihaplanması; kemoterapi, radyoterapi veya diğer nedenlerden dolayı oluşan ağız içi yüzeyi iltihapları; aft;  ağız boşluğu ve boğaz bölgesindeki rahatsızlıkların (boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soluk borusu iltihabı, farenjit gibi) tedavisinde kullanılır.

Benzidan Oral Sprey Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap önleyici bir ilaçtır.
 3. Diş ile ilgili operasyonlardan sonra da  kullanılabilir.
 4. İlacı uyguladıktan sonra ağzınızda hoş olmayan bir tat oluşabilir. Bu tadı yok etmek için ağzınızı bir başka sıvı ya da su ile çalkalamayınız. Bu durum ilacın etkinliğini azaltır.
 5. Gözlerinize ve kulaklarınıza temasından kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 6. İstenen sonucu almak için doktorunuzun önerdiği kullanma süresini dikkate alınız. Tedaviyi erken bırakmayınız. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz.
 7. Eğer şiddetli karaciğer hastalığınız ya da böbrek hastalığınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuz söyleyiniz.
 8. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 9. Hamileyseniz veya hamilelik şüphesi varsa ya da  emziriyorsanız;  kullanmayınız.

Benzidan Oral Sprey’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Spreyi kullanmadan önce düzenli bir püskürtme elde etmek için birkaç defe havaya püskürtünüz. Daha sonra ağzınızın içine (ağız boşluğuna) yönelterek püskürtünüz. 1 dakika kadar ağızda tutup, kalan kısmını tükürünüz. yutmayınız. Ağzınızda  kötü bir tat oluşabilir, ağzınızı su ile çalkalamayınız.
 3. 6-12 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: günde 2-6 defa 4 er püskürtme;
 4. 12 yaş üstü çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: günde 2-6 defa 4-8 er püskürtmedir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Tat almada değişiklik  ve yanma hissi yaygın yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Benzidamin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: BENZİDAN Oral Sprey

Bir Yorum Yazın