Benical Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Psödoefedrin hidroklorür (20 mg), Dekstrometorfan hidrobromür (10 mg), Klorfeniramin maleat (2 mg)‘ dır. BENICAL Şurup, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri giderici,  öksürük baskılayıcı ve üst solunum yollarında tıkanıklık giderici etkilere sahiptir. Psödoefedrin hidroklorür, burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. Dekstrometorfan hidrobromür, öksürük baskılayıcı etkisiyle de öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltır. Klorfeniramin maleat ise vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı üst solunum yollarındaki  alerjik belirtilerde antihistaminik etki eder.  BENICAL, soğuk algınlığı, grip, nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları  ile birlikte görülen gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, burun akıntısı ve  burun tıkanıklığının giderilmesinde, boğaz ve bronşlardaki alerjik nedenlere/tahrişe bağlı gece ve gündüz öksürüklerinin sıklığının/ şiddetinin azaltılmasında kullanılmaktadır.

 

Benical Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. BENICAL, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri giderici,  öksürük baskılayıcı ve üst solunum yollarında tıkanıklık giderici etkilere sahiptir.
 3. •5  ardışık günden daha uzun süre kullanmayınız.Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
 4. Düzenli kullanmanızı rağmen öksürüğünüz kesilmiyorsa, doktorunuza başvurunuz.
 5. Sürekli öksürük veya astım ya da kronik bronşit gibi nefes alma problemleriniz varsa veya çok fazla balgam oluşumu varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa veya koroner kalp yetmezliği,  epilepsi (sara), şeker hastalığı,  nefes darlığı ya da kronik akciğer hastalığı, bronşiyel astım, amfizem, göz tansiyonu, aşırı çalışan tiroid, mesane ya da bağırsak tıkanıklığı veya yüksek tansiyonunuz (hipertansiyon) varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 7. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 8. 12 yaşından küçük çocuklarda ve 60 yaşın üzerindeki hastalarda kullanılmamalıdır.
 9. Tedaviniz sırasında greyfurt suyu veya alkol tüketiminden kaçınınız.
 10. Kullanımı yorgunluk, uyku hali ve baş dönmesine sebep olabilir. Araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde çok dikkatli olunuz.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Benical Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde önerilen günlük doz: Günde 3-4 defa 1 er ya da 2 şer ölçek önerilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sinirlilik, huzursuzluk, uykusuzluk, sersemlik, uyku bozukları, baş ağrısı, baş dönmesi, kas zayıflığı ve titreme,  bulantı, kusma, ağız kuruluğu, ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Psödoefedrin hidroklorür, Dekstrometorfan hidrobromür, Klorfeniramin maleat
İlaç Marka İsmi: Benical Şurup

Benical Şurup kullanma talimatı


Benical Şurup İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın