BENİCAL COLD Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol, Psödoefedrin hidroklorür, Dekstometorfan hidrobromür’dür. BENİCAL COLD Film Kaplı Tablet, öksürük  azaltıcı/kesici, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. Öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltır, burun/sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür ve ağrıyı keser.  BENİCAL COLD,  grip, soğuk algınlığı  gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ateş ve vücut ağrılarının tedavisi için  kullanılmaktadır.  Kullanımı 12 yaş üstü çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

BENİCAL COLD Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. BENİCAL COLD, öksürük, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, ateş ve ağrı ile seyreden soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların belirtilerinin tedavisinde kullanılır.
 3. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen 3 – 5 gün içerisinde belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, yeni şikayetler ortaya çıkarsa yada ağrı veya yüksek ateş devam ediyorsa, ilacın kullanımına son verip acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. Eğer şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da alkol alıyorsanız veya alkol  kaynaklı  karaciğer  hastalığınız varsa; kullanmayınız.
 5. Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa  ya da epilepsi (sara), yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kansızlık (anemi), kemik iliği işlev bozukluğu, kalp hastalığı, QT Sendromu, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), prostat büyümesi veya akciğer hastalığınız varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 6. Tedaviniz süresince, parasetamol içeren başka bir ilaç kullanmayınız.
 7. 60 yaşın üzerindeki kişilerde kullanımından kaçınılmalıdır.
 8. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 9. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız.
 10. Sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde  çok dikkatli olunuz.
 11. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

BENİCAL COLD Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz; Günde 3 kez 1 er tablettir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, kabızlık, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, uyku hali, uyuşukluk, ağız kuruluğu ve üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Parasetamol, Psödoefedrin hidroklorür, Dekstometorfan hidrobromür
İlaç Marka İsmi: BENİCAL COLD Film Kaplı Tablet

BENİCAL COLD Film Kaplı Tablet  kullanma talimatı


BENİCAL COLD Film Kaplı Tablet İlaç Prospektüsü

 

 

Bir Yorum Yazın