BELOC ZOK 50 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi kan dolaşımı ve kalbi etkileyerek çalışan Metoprolol süksinat‘ tır. BELOC ZOK 50 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet, stresli durumlarda salgılanan stres hormonunun kalbin üzerindeki etkisini hafifleterek, kalbin hızlı atmasını önler. Koroner kalp hastalığına bağlı göğüs ağrısında( anjina), kalp hastalığı olsun veya olmasın  kalp ritmindeki düzensizlik ( özellikle kalbin hızlı çarpması durumu) ve yüksek tansiyonun (hipertansiyon) tedavisinde, kan basıncının yükselmesine bağlı kalp krizi veya inme sonrası tedavide, yeni kalp krizlerinin engellenmesinde, kullanılmaktadır. Aynı zamanda migren nöbetlerini önleyici etkisi de mevcuttur.

 

BELOC ZOK 50 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir duyarlılığınız var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Yakın bir tarihte diş de dahil olmak üzere  herhangi bir cerrahi operasyon geçirecekseniz; bu ilaçla tedavi gördüğünüzü operasyondan belli bir süre önce diş doktorunuza veya  cerrahınıza haber veriniz.
 3. BELOC ZOK ilaçla tedaviniz sürerken alkollü içecekler tüketmeyiniz, araba veya alet kullanmaktan kaçınınız. Alkol, ilacın yan etkileri uyuklama ve baş dönmesinin artmasına, tansiyonun daha da düşmesine neden olabilir.
 4. Diyabet (şeker hastalığı), konjestif kalp yetmezliği, tansiyonun çok düşük olması, tüberküloz, astım, bronşit, amfizem, depresyon, pskiyatrik bir hastalık, tiroid düzensizliği, kan damarlarında dolaşımla alakalı sorunlar,    epilepsi, nöbet hastalığı, çizgili kas zayıflığı, ciddi böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı durumlarından biri ya da bir kaçına sahipseniz; BELOC ZOK ilacı almadan önce hekimi kullandığınız ilaçları ve hastalıklarınızı eksiksiz olarak bildiriniz.
 5. Her gün düzenli bir şekilde günün aynı saatlerinde kullanmaya özen gösteriniz. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz. Doktora danışmadan dozaj miktarını değiştirmeyiniz ve BELOC ZOK kullanmayı bırakmayınız. Tedaviyi kendi kendinize aniden bırakırsanız şikayetlerinizin tekrar nüksetmesi kaçınılmazdır.
 6. BELOC ZOK hipertansiyon tedavisi için kullanılıyorsa, ilacın faydalı etkisinin olup olmadığının kontrolü için  tansiyon ölçüm işlemi belli aralıklarla yapılmalıdır.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde BELOC ZOK kullanılması öngörülmez. Eğer bu ilaçla tedavi görürken hamile kalırsanız acilen hekime durumu bildirmeli ve ilaç kullanımını kesmelisiniz. Anne karnındaki doğmamış bebeğe zarar verebilir. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemiyle korununuz.
 8. BELOC ZOK, sadece sizin mevcut durumunuz için reçete edilmiştir, hiçbir zaman başka biriyle paylaşmayınız. Hekiminiz önermedikçe, başka hastalıklarınız için kullanmayınız.
 9. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç tedavinize, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.

 

BELOC ZOK 50 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. İlacınızın her 1 dozunu yeterli miktarda su ile beraber içiniz. Tercihen yemek esnasında, yemekten sonra veya öğün aralarında da kullanılabilir.
 2. BELOC ZOK ilacı kullandıktan sonra nefes daralması, ağız içinde şişkinlik, yutkunma güçlüğü, karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya cildinizde kırmızı kabartılı kaşıntılı döküntüler gibi alerjiyi işaret eden belirtiler görüldüğünde acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.

 

BELOC ZOK 50 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet Yan Etkileri

 1. Düşük tansiyon, baş ağrısı, sersemleme, mide bulantısı, kusma, ishal veya kabızlık, ağız tadında değişiklik,  yorgun hissetme, ayak ve ellerde ısı kaybı ilacın olası yan etkileridir.
 2. Tedavi sürerken, nefes daralması, tansiyonun aşırı düşmesi, bilinç kaybı, bayılma, düşük ateş, ışık hassasiyeti, kolay kanama ve çürük oluşumu, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık, cinsel güçte azalma,  vücut ödemi gibi çok nadir görülebilen durumlardan herhangi birine sahipseniz; acilen hekiminizle irtibata geçiniz.
 3. BELOC ZOK ilacı kullandıktan hemen sonra şiddetli karın ağrısı, kurdeşen, yüz, ağız içi ya da boğazın şişmesi, soluk alamama, gibi ilaca karşı alerjiyi işaret eden bir durumda acil tedavi desteğine ihtiyacınız olacağından hiç  vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Metoprolol süksinat
İlaç Marka İsmi: BELOC ZOK 50 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet

BELOC ZOK 50 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet Prospektüsü kullanma talimatı

BELOC ZOK 50 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet Prospektüsü kullanma talimatı
BELOC ZOK 50 mg kısa ürün bilgisi

3 Yorum

 1. Esdu 30 Nisan 2019
 2. Ayşe kula 20 Ocak 2020
  • Ömer 23 Nisan 2020

Yorum Yap