BELOC ZOK 100 mg Kontrollü Salım Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Metoprolol süksinat‘ tır. BELOC ZOK 100 mg Kontrollü Salım Tablet, stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltarak kalp atım hızının (nabzın) yavaşlamasını sağlar. BELOC ZOK, yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde ve yüksek tansiyon hastalarında yüksek kan basıncından dolayı ortaya çıkan kalp krizi, inme (felç) ve erken ölüm riskinin azaltılmasında; kalp krizi tedavisinde ve ilerideki kalp krizlerinin önlenmesinde; koroner kalp hastalığında stres veya egzersiz ile ortaya çıkan kalp ve  göğüs ağrısında(anjina), kalp hastalığı olan veya olmayan hastalarda kalp ritim bozukluğu ( özellikle kalbin hızlı çarpması durumu) tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca migrende koruyucu tedavi olarak da kullanılır.

 

BELOC ZOK 100 mg Kontrollü Salım Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltarak kalp atım hızının (nabzın) yavaşlamasını sağlayan bir ilaçtır.
 3. BELOC ZOK, size  sadece mevcut durumunuz için reçete edilmiştir, hiçbir zaman başka biriyle paylaşmayınız. Doktorunuz önermedikçe, başka rahatsızlıklarınız için kullanmayınız.
 4. Eğer, kalbiniz ile ilgili herhangi bir sorun  veya kalp atımlarınızda yavaşlama varsa ya da kan basıncınız düşükse, kan dolaşımı probleminiz veya akciğerleriniz ile ilgili problemleriniz varsa; kullanmayınız.
 5. Bazı durumlarda BELOC ZOK kullanımı özel dikkat gerektirir. Bundan dolayı herhangi bir sağlık sorununuz  özellikle kesik kesik topallamanın görüldüğü kan dolaşım bozukluğunuz varsa veya ileri derecede böbrek yetmezliğiniz, kendiliğinden gelişen kalp krampından kaynaklanan tipte göğüs ağrısı, metabolik asidoz,  astım hastalığınız veya akciğerleriniz ile ilgili herhangi bir probleminiz varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 6. Eğer herhangi bir ameliyat veya diş ile ilgili bir operasyon geçirme durumunuz varsa, bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı  ameliyattan belli bir süre önce cerrahınıza veya diş hekiminize bildiriniz.
 7. Eğer bu ilacı yüksek tansiyon tedavisi  için kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez. Kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 8. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 9. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. Tedaviniz sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini arttırabilir. Uyuklama, baş dönmesi artar ve tansiyonunuzu daha da düşürebilir.
 11. Yan etki olarak halsizlik ve baş dönmesi oluşabilir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.  Emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

BELOC ZOK 100 mg Kontrollü Salım Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte  alınız. Aç veya tok karnına alınabilir.
 3. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında yavaşlama, çarpıntı, ellerde ve ayaklarda soğukluk, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, mide bulantısı, kusma, ishal veya kabızlık, karın ağrısı ve halsizlik  yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Metoprolol süksinat
İlaç Marka İsmi: BELOC ZOK 100 mg Kontrollü Salım Tablet

BELOC ZOK 100 mg Kontrollü Salım Tablet (ilaç prospektüsü, nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi hususlar, yan etkileri)

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
– Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
– Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
– Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
– Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
– Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

BELOC ZOK 100 mg KONTROLLÜ SALIM TABLET ağızdan alınır.
• Etkin madde : Metoprolol süksinat
• Yardımcı maddeler : Etil selüloz, hidroksipropil selüloz, hipromelloz, mikrokristalize selüloz, parafin, makrogol, anhidr non-kolloidal silikon dioksit, sodyum stearil fumarat, renklendirici ajan (titan dioksit E 171)
Bu Kullanma Talimatında :
1. BELOC ZOK nedir ve ne için kullanılır?
2. BELOC ZOK ’u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. BELOC ZOK nasıl kullanılır?
4. Olası yan etkiler nelerdir?
5. BELOC ZOK ’un saklanması
Başlıkları yer almaktadır.
1. BELOC ZOK nedir ve ne için kullanılır?
BELOC ZOK beyaz renkli, yuvarlak, çentikli, A/mS baskılı tablettir.BELOC ZOK 100 mg 20 tabletlik ambalajlarda sunulmaktadır.Metoprolol fiziksel ve zihinsel çalışma dolayısıyla oluşan stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltır. Bu sayede, bu koşullar altında kalp atım hızı (nabız azalır) yavaşlar. BELOC ZOK aşağıdaki durumlarda kullanılır :
– yüksek kan basıncı ve göğüs ağrısını (anjina pektoris) önlemek için
– kalp yetmezliğinde
– bazı çarpıntılarda
– düzensiz kalp aktivitesinin (aritmi) belirli türlerinde
*BELOC ZOK daha önce kalp krizi geçirmiş hastalarda daha sonraki kalp krizi riskini ve ölüm riskini azaltır. BELOCZOK ’un orta ila şiddetli yüksek tansiyon rahatsızlığı olan erkeklerde kalp damar hastalıkları yüzünden ölüm riskini azalttığı gösterilmiştir. Kalp üzerindeki baskının azalması aynı zamanda göğüs ağrısı (anjina pektoris) riskini de azaltır.BELOC ZOK aynı zamanda migrende koruyucu tedavi için kullanılabilir.
2. BELOC ZOK ’u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
*BELOC ZOK ’u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer:
• Metoprolol süksinata veya BELOC ZOK’un bileşiminde bulunan yardımcı maddelerden herhangi birine veya diğer benzer ilaçlara (beta reseptör bloke edici ilaçlar) karşı alerjiniz varsa,
• Kalbiniz ile ilgili problemleriniz varsa,
• Kalp hızınızda yavaşlama (sinüs bradikardisi) varsa,
• Kan basıncınız düşükse,
• Kan dolaşımı problemleriniz varsa,
• Akciğerleriniz ile ilgili problemleriniz varsa,
• Tedavi edilmeyen hormon fazlalığı ile oluşan kan basıncının yükselmesi (feokromositoma).
*BELOC ZOK ’u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer:
• Kesik kesik topallamanın görüldüğü, kan dolaşım bozukluğunuz varsa,
• İleri derecede böbrek yetmezliğiniz varsa,
• Prinzmental göğüs ağrısı olarak adlandırılan kendiliğinden gelişen kalp krampından kaynaklanan tipte göğüs ağrınız varsa,
• Astım hastalığınız veya hava yollarındaki daralmalardan dolayı rahatsızlığınız varsa,
• Vücutta yüksek miktarda asidik maddeden dolayı şiddetli akut rahatsızlığınız (metabolik asidoz) varsa,
• Diş hekiminiz tarafından size genel anestezik ilaç verilecekse veya ameliyat olacaksanız doktorunuza BELOC ZOK kullandığınızı söyleyiniz.
*Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
*BELOC ZOK ’un yiyecek ve içecek ile kullanılması
BELOC ZOK’u aç veya tok karnına alabilirsiniz.
*Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.Hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız, ilacı kullanmadan önce bunu doktorunuza söyleyiniz.
Doktorunuz aksini söylemedikçe BELOC ZOK’u hamilelikte kullanmayınız.Etkin madde metoprolol bebeğinizde kalp hızı düşüklüğüne neden olabilir.Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.Eğer emziriyorsanız BELOC ZOK’u gerekli olmadıkça kullanmayınız.Bebeğin anne sütü ile aldığı metoprolol miktarı, anne metoprololü normal terapötik dozlarda kullandığı sürece, beta blokaj etki açısından ihmal edilebilir düzeydedir. Fakat emzirirken bebekler beta blokaj belirtileri açısından izlenmelidir.
Araç ve makine kullanımı
BELOC ZOK tepkilerde kötüleşmeye neden olabilir. Bu ilacın kullanımı sırasında baş dönmesi ve halsizlik gözlenebilir, bu sebeple araç veya makina kullanmayınız.                                                                                                  *BELOC ZOK ’un içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler:
BELOC ZOK içeriğinde sodyum ihtiva eder. Bu durum kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için gözönünde bulundurulmalıdır.
Diğer ilaçlarla birlikte kullanımı:
*Bazı ilaçlar BELOC ZOK tedavisinden etkilenebilir ve/veya tedaviyi etkileyebilir. Bunlar;
• Propafenon, amiodaron, kinidin, verapamil, diltiazem, klonidin, disopramid ve hidralazin, dijital preparatları/digoksin (kalp ve damar hastalıklarında kullanılan ilaçlar),Klonidin ve BELOC ZOK’u aynı zamanda kullanıyorsanız ve klonidin tedavinizin sonlandırılması gerekiyor ise, BELOC ZOK’u klonidinden birkaç gün önce kesmeniz gerekir. BELOC ZOK’u tedavisinin kesilmesi ile ilgili olarak “BELOC ZOK ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler” bölümüne bakınız.
• Barbitürik asit türevleri (sara hastalığı için kullanılan ilaçlar),
• Enflamasyon (yangı) için kullanılan ilaçlar (örn: indometazin ve selekoksib),
• Adrenalin (akut şok ve şiddetli alerjik reaksiyonlar için kullanılan bir ilaç),
• Fenilpropanolamin (burun içi dokularında şişme için kullanılan bir ilaç),
• Difenhidramin (alerji için kullanılan bir ilaç),
• Terbinafin (derideki mantar enfeksiyonları için kullanılan bir ilaç),
• Rifampisin (verem başta olmak üzere farklı hastalıklarda kullanılan bir antibiyotik),
• Diğer beta blokörler (örn: göz damlaları),
• MAO inhibitörleri (depresyon ve Parkinson hastalığında kullanılan ilaçlar),
• Đnhalasyon (solunum yoluyla alınan) anestezikleri (anestezi için kullanılan ilaçlar)
• Depresyon ilaçları (paroksetin, fluoksetin ve sertralin),
• Yüksek kan basıncını düşüren ilaçlar,
• Kalsiyum kanal engelleyicisi, kalp damar sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlar (Dihidropridin türevleri),
• Duygudurum düzenleyici ilaçlar (trisiklik antidepresanlar),
• Psikiyatrik bozuklukların düzeltilmesinde kullanılan ilaçlar (fenotiazinler),
• Simetidin (Midede asit üretimini azaltan ilaç),
• Oral antidiyabetik ilaç kullanıyorsanız, doktorunuz doz ayarlaması yapabilir.
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınızsa lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. BELOC ZOK nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar :
BELOC ZOK’u her zaman doktorunuzun tam size söylediği gibi alınız. Eğer emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
BELOC ZOK kontrollü salımlı film tablet gün boyu etki sağlayan bir ilaçtır ve günde 1 tane alınmalıdır.
Uygulama yolu ve metodu :
BELOC ZOK ağızdan alınır.Tabletler bölünerek alınabilir.Tabletleri en az yarım bardaki suyla birlikte bütün halinde yutunuz.Tabletleri ezmeyiniz ve çiğnemeyiniz.
*Değişik yaş grupları :
-Çocuklarda kullanımı :
BELOC ZOK’un çocuklarda kullanımını tavsiye etmek için yeterli veri yoktur.
-Yaşlılarda kullanımı :
Başlangıçta mümkün olan en düşük doz kullanılmalıdır.
-Özel kullanım durumları :
*Böbrek yetmezliği :
Böbrek yetmezliği olan hastalarda doz ayarlamasına gerek yoktur.
-Karaciğer yetmezliği :
Şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastalarda doz ayarlaması gerekip gerekmediğine doktorunuz karar verecektir.
Eğer BELOC ZOK’un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.                                                                                                                                                                           *Kullanmanız gerekenden daha fazla BELOC ZOK kullandıysanız aldığınız doz yüksek ise, aşağıdaki belirtiler ile karşılaşabilirsiniz:                                                                                                                                                                               K alp atımında düzensizlik veya düşüş, nefes darlığı, ayaklarda şişme, göğüste kalp atımının hissedilmesi, baş dönmesi, yorgunluk, göğüs ağrısı, deride soğuma, düşük nabız, zihinsel düzensizlik, huzursuzluk, kalp durması, hava yollarında daralma hissi, kısmı ya da tam bilinç kaybı/koma, bulantı, kusma ve morarma.Bu nedenle, yüksek doz almamanız ve doktorunuzun size reçete ettiği dozları kullanmanız
önemlidir.Kinidini ve uyku ilaçlarını (barbitüratlar), diğer kan basıncını düşüren ilaçları ve alkolü metoprolol ile birlikte kullanırsanız yukarıdaki belirtiler daha da kötüleşebilir.Yüksek doza maruz kaldığınızın belirtileri ilacınızı aldıktan 20 dakika-2 saat sonra görülür.Yukarıdaki belirtiler ortaya çıkarsa derhal doktorunuzla veya bir hastane ile görüşünüz.BELOC ZOK’tan kullanmanız gerekenden fazlasını kullandıysanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
BELOC ZOK ’u kullanmayı unutursanız unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
*BELOC ZOK ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek yan etkiler:
-Doktorunuz ile görüşmeden BELOC ZOK tedavisini durdurmayınız, çünkü ilacın alımını aniden kesmeniz durumunda hastalığın bazı belirtileri (örn: çarpıntı ve göğüs ağrısı) kötüleşebilir.
4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi BELOC ZOK ’un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Yan etkiler aşağıdaki gibi sıralanmıştır;
Çok yaygın : 10 hastanın en az birinde görülebilir.
Yaygın : 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
Yaygın olmayan : 100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Seyrek : 1000 hastanın birinden az görülebilir.
Çok seyrek : 10.000 hastanın birinden az görülebilir.
Bilinmiyor : Eldeki verilerden tahmin edilemiyor.
*Yaygın :
Baş ağrısı, sersemlik, baş dönmesi, kalp atım hızında azalma, çarpıntı, ellerde ve ayaklarda soğukluk, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, yorgunluk
Yaygın olmayan :
Depresyon, konsantrasyon bozuklukları, uyku hali veya uykusuzluk, kabus görme, karıncalanma ve uyuşukluk hissi, kalp yetmezliği belirtilerinin kötüleşmesi, kalp krizi sırasında kan basıncının önemli ölçüde düşmesi (kardiyojenik şok), göğüs ağrısı, kalp bloğu, nefes daralması, hava yollarında darlık hissi, kilo alma
*Seyrek :
Kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerde azalma (trombositopeni), sinirlilik, huzursuzluk (anksiyete), iktidarsızlık dahil cinsel problemler, hafıza güçlüğü, zihin karışıklığı, hayal görme, görme bozuklukları, gözlerde kuruluk, kızarıklık ve/veya tahriş, kulak çınlaması, EKG’de kalp iletim bozuklukları, düzensiz kalp atımı, şişlik (ödem), bayılma, tat alma bozukluğu, karaciğer problemleri (karaciğer fonksiyon test anomalileri), deride aşırı duyarlılık (allerjik) reaksiyonları, sedef hastalığının kötüleşmesi, ışığa karşı duyarlılık reaksiyonları, geri dönüşümlü cinsel isteksizlik, aşırı terleme, saç dökülmesi
*Çok seyrek :
Unutkanlık/hafıza zayıflığı
*Bilinmiyor :
Göz iltihabı benzeri belirtiler, kan dolaşım bozukluğu olan hastalarda kan akımının kesilmesine bağlı olarak dokuların çürümesi veya ölmesi (gangren), nezle, ağız kuruluğu, karaciğerin iltihaplanması (hepatit), eklem ağrısı, kas krampları
*Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
5. BELOC ZOK ’un Saklanması
BELOC ZOK’u çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.BELOC ZOK 30º C’nin altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır.Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajındaki son kullanma tarihinden sonra BELOC ZOK ’u kullanmayınız.Son kullanma tarihindeki ilk iki rakam ayı, son dört rakam yılı gösterir. Son kullanma tarihi o ayın son gününü ifade eder.

Bir Yorum Yazın