BELOC ZOK 100 mg Kontrollü Salım Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Metoprolol süksinat, kan dolaşımı ve kalbi etkileyerek çalışan bir maddedir. Stresli zamanlarda salgılanan stres hormonunun kalbin üzerindeki etkisini hafifleterek, kalbin hızlı atmasını önler.  BELOC ZOK 100 mg tablet, yüksek tansiyonun (hipertansiyon) tedavisinde, kan basıncının yükselmesine bağlı kalp krizi veya inme sonrası tedavide, yeni kalp krizlerinin engellenmesinde, koroner kalp hastalığına bağlı göğüs ağrısında( anjina) ve kalp hastalığı olsun veya olmasın  kalp ritmindeki düzensizlik ( özellikle kalbin hızlı çarpması durumu) tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda migren nöbetlerini önleyici tedavi sunmaktadır.

 

BELOC ZOK 100 mg Kontrollü Salım Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. BELOC ZOK, sadece sizin mevcut durumunuz için reçete edilmiştir, hiçbir zaman başka biriyle paylaşmayınız. Hekiminiz önermedikçe, başka hastalıklarınız için kullanmayınız.
 2. İlacın etken maddesine karşı bir duyarlılığınız var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 3. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç tedavinize, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 4. BELOC ZOK ilaçla tedaviniz sürerken alkollü içecekler tüketmeyiniz, araba veya alet kullanmaktan kaçınınız. Alkol, ilacın yan etkileri uyuklama ve baş dönmesinin artmasına, tansiyonun daha da düşmesine neden olabilir.
 5. Diyabet (şeker hastalığı), konjestif kalp yetmezliği, tansiyonun çok düşük olması, tüberküloz, astım, bronşit, amfizem, depresyon, pskiyatrik bir hastalık, tiroid düzensizliği, kan damarlarında dolaşımla alakalı sorunlar,    epilepsi, nöbet hastalığı, çizgili kas zayıflığı, ciddi böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı durumlarından biri ya da bir kaçına sahipseniz; BELOC ZOK ilacı almadan önce hekimi kullandığınız ilaçları ve hastalıklarınızı eksiksiz olarak bildiriniz.
 6. Yakın bir tarihte diş de dahil olmak üzere  herhangi bir cerrahi operasyon geçirecekseniz; bu ilaçla tedavi gördüğünüzü operasyondan belli bir süre önce diş doktorunuza veya  cerrahınıza haber veriniz.
 7. Her gün düzenli bir şekilde günün aynı saatlerinde kullanmaya özen gösteriniz. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz. Doktora danışmadan dozaj miktarını değiştirmeyiniz ve BELOC ZOK kullanmayı bırakmayınız. Tedaviyi kendi kendinize aniden bırakırsanız şikayetlerinizin tekrar nüksetmesi kaçınılmazdır.
 8. BELOC ZOK hipertansiyon tedavisi için kullanılıyorsa, ilacın faydalı etkisinin olup olmadığının kontrolü için  tansiyon ölçüm işlemi belli aralıklarla yapılmalıdır.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde BELOC ZOK kullanılması öngörülmez. Eğer bu ilaçla tedavi görürken hamile kalırsanız acilen hekime durumu bildirmeli ve ilaç kullanımını kesmelisiniz. Anne karnındaki doğmamış bebeğe zarar verebilir. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemiyle korununuz.

 

BELOC ZOK 100 mg Kontrollü Salım Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. BELOC ZOK ilacı kullandıktan sonra nefes daralması, ağız içinde şişkinlik, yutkunma güçlüğü, karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya cildinizde kırmızı kabartılı kaşıntılı döküntüler gibi alerjiyi işaret eden belirtiler görüldüğünde acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 2. İlacınızın her 1 dozunu yeterli miktarda su ile beraber içiniz. Tercihen yemek esnasında, yemekten sonra veya öğün aralarında da kullanılabilir.

 

BELOC ZOK 100 mg Kontrollü Salım Tablet Yan Etkileri

 1. Bu ilacı kullandıktan hemen sonra yüz, ağız içi ya da boğazın şişmesi, soluk alamama, şiddetli karın ağrısı, kurdeşen gibi ilaca karşı alerjiyi işaret eden bir durumda acil tedavi desteğine ihtiyacınız olacağından hiç  vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidiniz.
 2. Ayak ve ellerde ısı kaybı, düşük tansiyon, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, mide bulantısı, kusma, ishal veya kabızlık, ağız tadında değişiklik ve yorgun hissetme ilacın olası yan etkileridir.
 3. Tansiyonun aşırı düşmesi, bilinç kaybı, bayılma, nefes daralması, vücut ödemi düşük ateş, ışık hassasiyeti, kolay kanama ve çürük oluşumu, cinsel güçte azalma, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı ve sarılık gibi çok nadir görülebilen durumlardan herhangi birine sahipseniz; acilen hekiminizle irtibata geçiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Metoprolol süksinat
İlaç Marka İsmi: BELOC ZOK 100 mg Kontrollü Salım Tablet

BELOC ZOK 100 mg Kontrollü Salım Tablet prospektüsü

BELOC ZOK 100 mg Kontrollü Salım Tablet prospektüsü

BELOC ZOK 100 mg kısa ürün bilgisi

BELOC ZOK 100 mg kısa ürün bilgisi

Yorum Yap