Bekunis Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Bisakodil ve Sennozit B‘ dir. Bekunis Draje, kalın bağırsaktaki su miktarını arttırarak dışkıyı yumuşatan ve kalın bağırsağı uyararak dışkı çıkarmayı kolaylaştıran müshil etkili bir ilaçtır.  Bekunis, bağırsak atonisi (kasılan bir organın normal geriliminin kaybolması sonucu gevşemesi) ve yaşlılıkta görülen fonksiyonel kabızlık, ilaçlara bağlı gelişen kabızlık, gebelik döneminde görülen kabızlık, hemoroidlere bağlı kabızlık, nörolojik kabızlık gibi değişik sebeplere bağlı kabızlık durumlarının kısa süreli tedavisinde ve radyolojik muayene veya cerrahi müdahaleye hazırlık gibi bağırsakların boşaltılmasını gerektirecek durumlarda kullanılmaktadır. Etkisini göstermesi 6 ila 12 saati bulabilir.

Bekunis Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bekunis, kalın bağırsaktaki su miktarını arttırarak dışkıyı yumuşatan ve kalın bağırsağı uyararak dışkı çıkarmayı kolaylaştıran müshil etkili bir ilaçtır.
 3. Eğer dışkı yapma düzeninizde ani bir değişiklik fark ettiyseniz ve bu durum 2 haftadan uzun sürdüyse, bir müshil ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 4. Düzenli olarak kullanmanıza rağmen, 2 günlük tedaviden sonra bağırsaklarınızda halen bir boşalma olmadıysa, bu durum ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. ilacın kullanımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.
 5. Uzun süre kullanımı alışkanlık yapabilir. Müshil bağımlılığı, kronik kabızlık ve normal bağırsak fonksiyonunun kaybına  neden olabilir. Dolayısıyla 1 haftadan fazla kullanılmamalıdır.
 6. Bekunis‘ i kullandıktan sonra rektal kanama olması veya dışkı yapamama durumu başka bir hastalığın belirtisi olabilir, acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. Eğer akut (kısa süre içinde gelişen) apandisit, ishal, bağırsak tıkanması ve nedeni bilinmeyen karın ağrısı durumlarından herhangi biri var ise; bu ilacı kullanmayınız.
 8. Bekunis‘ i, antiasit içeren ilaçlardan herhangi birini aldıktan sonraki 2 saat içinde kullanmayınız.
 9. İlacın, uzun süreli kullanımı özellikle çocuklarda sakıncalıdır.
 10. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Bekunis Draje’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. Erişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklarda gece yatmadan önce 1 draje alınması önerilir.
 4. Radyolojik muayene ve cerrahi müdahaleye hazırlıkta hekimin tavsiyesine uyarak kullanılır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Karın ağrısı, ishal ve idrarda sarımsı kahverengi renk değişikliği  seyrek  görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Bisakodil, Sennozit B
İlaç Marka İsmi: BEKUNIS Draje

Bekunis Draje Kullanma Talimatı


Bekunis-Draje-İlaç-Prospektüsü

Yorum(7)

 1. 16 Aralık 2015
 2. 6 Ekim 2016
 3. 28 Şubat 2017
 4. 30 Mart 2017
 5. 12 Eylül 2017
 6. 17 Eylül 2017
  • 12 Ekim 2017

Bir Yorum Yazın