Bekunis Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Bisakodil, Sennozit B’dir. Bekunis Draje, kalın bağırsaktaki su miktarını arttırarak dışkıyı yumuşatan ve kalın bağırsağı uyararak dışkı çıkarmayı kolaylaştıran müshil etkili bir ilaçtır.  Bekunis, bağırsak atonisi (kasılan bir organın normal geriliminin kaybolması sonucu gevşemesi) ve değişik nedenlere bağlı kabızlık durumlarının kısa süreli tedavisinde kullanılır.

Bekunis Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bekunis, kalın bağırsaktaki su miktarını arttırarak dışkıyı yumuşatan ve kalın bağırsağı uyararak dışkı çıkarmayı kolaylaştıran müshil etkili bir ilaçtır.
 3. Eğer dışkı yapma düzeninizde ani bir değişiklik fark ettiyseniz ve bu durum 2 haftadan uzun sürdüyse, bir müshil ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 4. Düzenli olarak kullanmanıza rağmen, 2 günlük tedaviden sonra bağırsaklarınızda halen bir boşalma olmadıysa, bu durum ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. ilacın kullanımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.
 5. Uzun süre kullanımı alışkanlık yapabilir. Müshil bağımlılığı, kronik kabızlık ve normal bağırsak fonksiyonunun kaybına  neden olabilir. Dolayısıyla 1 haftadan fazla kullanılmamalıdır.
 6. Bekunis‘ i kullandıktan sonra rektal kanama olması veya dışkı yapamama durumu başka bir hastalığın belirtisi olabilir, acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. Eğer akut (kısa süre içinde gelişen) apandisit, ishal, bağırsak tıkanması ve nedeni bilinmeyen karın ağrısı durumlarından herhangi biri var ise; bu ilacı kullanmayınız.
 8. Bekunis‘ i, antiasit aldıktan sonraki 2 saat içinde almayınız.
 9. Etkisini göstermesi 6 ila 12 saati bulabilir.
 10. İlacın, uzun süreli kullanımı özellikle çocuklarda sakıncalıdır.
 11. Bekunis, 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Bekunis Draje’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte gece yatmadan önce alınız. Önerilen doz günde 1 drajedir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Karın ağrısı, ishal ve idrarda sarımsı kahverengi renk değişikliği  seyrek  görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Bisakodil, Sennozit B
İlaç Marka İsmi: BEKUNIS Draje

Bekunis Draje Kullanma Talimatı


Bekunis-Draje-İlaç-Prospektüsü

Yorum(7)

 1. 16 Aralık 2015
 2. 6 Ekim 2016
 3. 28 Şubat 2017
 4. 30 Mart 2017
 5. 12 Eylül 2017
 6. 17 Eylül 2017
  • 12 Ekim 2017

Bir Yorum Yazın