Bakton Fort Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Sülfametoksazol, Trimetoprim’dir. Bakton Fort Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak , farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonları  tedavi edici bir antibiyotiktir. Pnemocytis carinii kaynaklı zatürre, bronşit, turist diyaresi, kulak enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılır.

Bakton Fort Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle savaşarak , farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonları  tedavi edici bir antibiyotiktir. Pnemocytis carinii kaynaklı zatürre, bronşit, turist diyaresı, kulak enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılır.
 3. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 4. Bu ilacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyonun tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 5. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , G6PD enzimi eksikliği,  AIDS, kötü ve yetersiz beslenme, astım veya ciddi alerjiler ya da folik asit eksikliği rahatsızlığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Eğer hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız ya da folik asit eksikliğine bağlı anemi hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 8. İlacın kullanım sırasında  güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. Bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 9. Yaşlı yetişkinlerin bu ilacın yan etkilerine mazur kalma olasılığı daha fazla olabilir.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. Doğmamış bebek için zararlı olabilir. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Bakton Fort Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp ritminde hızlılık, kanlı ve sulu ishal, öksürük, göğüs sıkışması, solunum sorunları, soluk ve sararmış cilt, bilinç bulanıklığı, halsizlik güçsüzlük, yüksek ateş, grip belirtileri, iştah kaybı, kaşıntı, koyu renkli idrar, kil renkli dışkı, kolay kanama ve çürük oluşumu, normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama, artan susuzluk, iştah kaybı  gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.

 

 

İlaç Etken Maddesi: Sülfametoksazol, Trimetoprim

İlaç Marka İsmi: Bakton Fort Tablet

Yorum Yap