BACTRIM Forte Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Sülfametoksazol (800 mg), Trimetoprim (160 mg)’dir. BACTRIM Forte Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak , farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonları  tedavi edici bir antibiyotiktir. BACTRIM Forte, Toksoplazmozis ( kedi dışkısında ve az pişmiş ette bulunan bir parazitin sebep olduğu enfeksiyon) tedavisinde ve abseye sebep olan bakteriyel enfeksiyonlar,  Pnemocytis carinii kaynaklı zatürre, uzun süreli bronşitin kötüleşmesi, turist diyaresi, malta humması, kemik iltihabı, tifo, paratifo ateşi, kolera, kulak enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

 

BACTRIM Forte Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. BACTRIM Forte, vücuttaki bakterilerle savaşarak , farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonları  tedavi eden bir  antibiyotiktir.
 3. Eğer ciddi karaciğer bozukluğunuz, sarılık veya porfiri hastalığınız varsa; hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız ya da folik asit eksikliğine bağlı anemi hastalığınız varsa; BACTRIM Forte‘u kullanmayınız.
 4. Eğer karaciğer rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , G6PD enzimi eksikliği,  AIDS, kötü ve yetersiz beslenme, astım veya ciddi alerjiler ya da folik asit eksikliğiniz varsa; BACTRIM Forte‘u kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. BACTRIM Forte‘u kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 6. Antibiyotik ilaçların kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 7. Yaşlı yetişkinlerde, BACTRIM Forte‘un yan etkilerine mazur kalma olasılığı daha fazladır.
 8. İlacın kullanım sırasında  güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. BACTRIM Forte, cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

BACTRIM Forte Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Her ne sebeple olursa olsun ilacınızı tarif edildiği gibi kullanmıyorsanız bunu hekiminize söylemelisiniz. Zira hekiminiz bu ilacın üzerinizde etkisinin olmadığına kanaat getirir ve gereksiz yere tedaviyi değiştirebilir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. BACTRIM Forte’u size verilen dozlardan daha fazla kullanmayınız. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız. Midede oluşturabileceği tahrişi azaltmak için yemek esnasında veya yemekten sonra almanız önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. BACTRIM Forte kullanırken şiddetli karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hemen hekiminizi bilgilenmelisiniz.
 2. BACTRIM Forte yan etki : kalp ritminde hızlılık, ağızda veya vajinada iltihap, bulantı, baş ağrısı, ishal ve deride kaşıntı yaygın yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sülfametoksazol, Trimetoprim
İlaç Marka İsmi: BACTRIM Forte 800/160 mg tablet
BACTRIM Forte, sırasıyla; Antienfektifler, Antibakteriyeller (Sistemik). Sülfonamidler ve Trimethoprim, Sülfonamid ve Trimethoprim kombinasyonları ve trimetoprim + sulfametoksazol şeklinde sınıflandırılmış olup, J01EE01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz BACTRİM Forte, DEVA HOLDİNG firmasının ürünüdür.

BACTRIM Forte Tablet’e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)


BACTRIM Forte Tablet'e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

BACTRIM Forte Tablet’in kısa ürün bilgilendirmesi

BACTRIM Forte Tablet'in kısa ürün bilgilendirmesi

Yorum Yap