B.T. ORAL SOLÜSYON 45 ml

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Sodyum Dihidrojen Fosfat, Disodyum Hidrojen Fosfat’dır. B.T. ORAL SOLÜSYON 45 ml, bağırsakları hareketlendirir ve bunun sonucunda bağırsak boşaltımını sağlar. Bağırsak temizliğinin sağlanması gerekli görüldüğü durumlarda, bağırsak ameliyatı ve röntgen incelemelerinde, kolonoskopi (kalın bağırsağın endoskopik olarak incelenmesi) ve rektal tetkik  ya da kontrol işlemleri öncesi bağırsakları boşaltmak için kullanılır.

B.T. ORAL SOLÜSYON 45 ml Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bağırsakları hareketlendirir ve bunun sonucunda bağırsak boşaltımını sağlar.
 3. İlacı aldıktan sonra kendinizi hasta hissetmemeniz için, oldukça bol sıvı tüketiniz, Katı yiyecekler yemeyiniz.
 4. Genellikle, ilacı aldıktan yaklaşık 30 dakika içerisinde bağırsak hareketleri başlar ve 6 saate kadar sürebilir.
 5. İlacın kullanılmasından sonra, bağırsak hareketleri bitinceye kadar tuvaletin yakınlarında bulunmalısınız.
 6. Eğer bağırsak hareketlerinde yavaşlama veya çalışmayan ince bağırsağınız varsa ya da kalın bağırsağınızda genişleme, vücudunuzda aşırı su kaybı varsa veya kabızlık, iltihaplı bağırsak hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği,  mide bulantısı, kusma, karın ağrısı veya  makat çok dar ya da kapalı ise; kullanmayınız.
 7. Eğer kalp veya böbrek rahatsızlığınız varsa yada düşük tuz diyeti yapıyorsanız, 65 yaşından büyükseniz veya hastalıklara karşı direnciniz zayıf ise; kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 8. İlk veya ikinci dozu aldıktan sonraki 6 saat içerisinde bağırsak hareketi gerçekleşmemişse, ilacı tekrar kullanmayınız, acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

B.T. ORAL SOLÜSYON 45 ml’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. B.T. 45 ml ORAL SOLÜSYON: Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde 45 ml yarım bardak soğuk su ile karıştırılarak içilir. üzerine 1 bardak soğuk su içilir. İyi sonuç alabilmeniz için boş mideye kullanılmalıdır.
 3. B.T. 90 ml ORAL SOLÜSYON: Müshil olarak yalnız yetişkinlerde; ameliyat öncesi bağırsak boşaltımı veya kolonoskopi ve kolon grafilerinde kullanılacaksa doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde
  akşam 45 ml yarım bardak soğuk suyla onu takiben ertesi sabah ikinci 45 ml yarım bardak
  soğuk suyla karıştırılarak içilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, bulantı, karın ağrısı, karın şişliği ve gerginlik hissi, ishal, ürperme, kronik yorgunluk yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sodyum Dihidrojen Fosfat, Disodyum Hidrojen Fosfat
İlaç Marka İsmi:  B.T. ORAL SOLÜSYON 45 ml

B.T. ORAL SOLÜSYON 45 ml Kullanma Talimatı


B.T. ORAL SOLÜSYON 45 ml Kullanma Talimatı

Yorum Yap