AZOMAX Oral Toz

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Azitromisin’dir. AZOMAX  Oral Toz, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. Sinüzit, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, bronşit, farenjit, zatürre (akciğer dokusunun iltihaplanması) gibi solunum yolu enfeksiyonları; kulak enfeksiyonları; cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Kullanımı çocuklar içindir. 6 aylıktan küçük bebeklerde kullanılmamalıdır.

AZOMAX  Oral Toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir.
 3. Bu ilacı almadan önceki ve aldıktan sonraki 2 saat süresince, magnezyum veya alüminyum içeren tabletleri almaktan kaçınınız. Bu ilaçla, birlikte kullanılmaları ilacın etkinliğini azaltmaktadır.
 4. Eğer ağır böbrek yetmezliği veya  karaciğer yetmezliği rahatsızlığınız varsa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Bu ilacın antasitlerle birlikte kullanımı gerekiyorsa, antasitlerden bir saat önce veya 2 saat sonra alınmalıdır.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa, geçmişte veya şu an var olan Uzun QT sendromunuz ya da kalp ritm bozukluğunuz varsa, ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Bu ilacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü enfeksiyon vücudunuzdan tamamıyla temizlenmeden de hastalık belirtilerinizde iyileşme görülebilir.
 8. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 9. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir. İlacı kullanırken aşırı sulu ve kanlı ishaliniz varsa bu yeni bir enfeksiyon belirtisi olabilir. İshali durdurmak için başka bir ilaç kullanmayınız, derhal doktorunuza başvurup, acil yardım isteyiniz.
 10. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir.  Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 11. 6 aydan küçük bebeklerde kullanmayınız.
 12. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Hamilelik döneminde doğmamış bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

AZOMAX  Oral Toz’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Toz bulunan ilaç şişesine şişenin çizgisine gelmeyecek şekilde kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz. Şişenin ağzını kapatıp tozun çözünmesi için çalkalayınız. Daha sonra şişenin içerisine çizgiye gelecek kadar kaynatılmış soğutulmuş su ilave edip yine çalkalayınız. İlacınız içilecek hale gelmiştir. İlacınızı her kullanımdan önce iyice çalkalayınız. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kaşığı veya ilacın kendi doz kabı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sulu ve kanlı ishal, mide ağrısı, mide bulantısı, sarılık, göğüs ağrısı, düzensiz kalp atışları gibi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde, derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Azitromisin

İlaç Marka İsmi: AZOMAX  Oral Toz

Bir Yorum Yazın