AZOMAX Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Azitromisin’dir. AZOMAX Film Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. Sinüzit, orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, bronşit, farenjit, zatürre (akciğer dokusunun iltihaplanması) gibi solunum yolu enfeksiyonları; kulak enfeksiyonları; cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

AZOMAX Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir.
 3. Bu ilacı almadan önceki ve aldıktan sonraki 2 saat süresince, magnezyum veya alüminyum içeren tabletleri almaktan kaçınınız. Bu ilaçla, birlikte kullanılmaları ilacın etkinliğini azaltmaktadır.
 4. Eğer ağır böbrek yetmezliği veya  karaciğer yetmezliği rahatsızlığınız varsa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Bu ilacın antasitlerle birlikte kullanımı gerekiyorsa, antasitlerden bir saat önce veya 2 saat sonra alınmalıdır.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa, geçmişte veya şu an var olan Uzun QT sendromunuz ya da kalp ritm bozukluğunuz varsa, ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Bu ilacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü enfeksiyon vücudunuzdan tamamıyla temizlenmeden de hastalık belirtilerinizde iyileşme görülebilir.
 8. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 9. Bu ilacın kullanımı ishale sebep olabilir. İlacı kullanırken aşırı sulu ve kanlı ishaliniz varsa bu yeni bir enfeksiyon belirtisi olabilir. İshali durdurmak için başka bir ilaç kullanmayınız, derhal doktorunuza başvurup, acil yardım isteyiniz.
 10. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir.  Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 11. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Hamilelik döneminde doğmamış bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

AZOMAX Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerden 1 saat önce veya yemeklerden 2 saat sonra aç karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sulu ve kanlı ishal, mide ağrısı, mide bulantısı, sarılık, göğüs ağrısı, düzensiz kalp atışları gibi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde, derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Azitromisin

İlaç Marka İsmi: AZOMAX Film Tablet

Bir Yorum Yazın