AYRA PLUS 16/12,5 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Kandesartan, Hidroklorotiyazit’dir.   AYRA PLUS 16/12,5 mg Tablet, kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Vücuttaki suyun ve sodyum gibi tuzların idrar ile vücuttan atılımına yardımcı olur. Kalp ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışı) düzenleyen ve vücutta üretilen idrar miktarını arttıran bir ilaçtır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon, yüksek kan basıncı) tedavisinde kullanılır. Tek başına Kandesartan ya da  Hidroklorotiyazid kullanım ile kan basıncının düşürülemediği ve iki ayrı ilacın birlikte kullanılması gerekli görülen  hastalarda AYRA PLUS,  tek ilaç olarak kullanılmaktadır.

AYRA PLUS 16/12,5 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. AYRA PLUS, kalp ve dolaşımı  düzenleyen, vücutta üretilen idrar miktarını arttıran bir ilaçtır.
 3. Eğer ciddi derecede karaciğer bozukluğunuz veya safra yolları tıkanıklığınız varsa veya ciddi böbrek yetmezliğiniz, gut hastalığınız varsa ya da kanınızda potasyum düzeyi sürekli düşük ise veya kanınızda kalsiyum düzeyi sürekli yüksek ise; AYRA PLUS ‘u kullanmadan önce doktorunuza hastalıklarınız hakkında bilgi veriniz.
 4. Eğer karaciğer, böbrek veya kalp ile ilgili problemleriniz varsa ya da kalp yetmezliğiniz varsa veya daha önce felç geçirdiyseniz, diyalize giriyorsanız ya da yakın zamanda size böbrek nakli yapıldıysa, Hiperaldosteronizm (böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması sonucu oluşan hastalık) hastalığınız varsa, şeker hastasıysanız,  kan basıncınız düşükse, kusuyorsanız, yakın zamanda fazla miktarda kustuysanız veya ishalseniz; AYRA PLUS ‘u kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz ve kullandığınız tüm ilaçları  söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. AYRA PLUS ‘un kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.
 6. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınınız. Hızlı bir şekilde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
 7. Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile, AYRA PLUS ‘un kullanımına devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 8. AYRA PLUS ‘un kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 9. Tedaviniz sırasında alkol almaktan sakınınız. Alkol  kan basıncınızın daha da düşmesine, başınızın dönmesine sebep olabilir.
 10. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumunuz varsa, ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize AYRA PLUS ‘u kullandığınızı söyleyiniz.
 11. Kullanımı cildinizi güneşe karşı hassas hale getirebilir. Güneş ışınlarından ve solaryum gibi yapay ultraviyole ışınlardan  uzak durunuz.
 12. Kullanım nadiren de olsa baş dönmesine sebebiyet verebileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 13. AYRA PLUS, 18 yaşın altındaki çocuklarda ve ergenlerde kullanılmaz.
 14. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız AYRA PLUS ‘u kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve  kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Emzirme döneminde de kullanılmamalıdır.

AYRA PLUS 16/12,5 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.
 3. Genel kullanım dozu günde 1 tablettir.
 4. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Solunum yolu enfeksiyonu, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik hissi, halsizlik, idrarda şeker bulunması,  kan testi değerlerinde anormallik yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Kandesartan, Hidroklorotiyazit
İlaç Marka İsmi: AYRA PLUS 16/12.5 mg Tablet

AYRA PLUS 16/12.5 mg Tablet Kullanma Talimatı


AYRA PLUS 16-12.5 mg Tablet Kullanma Talimatı

Bir Yorum Yazın