AXIVOL PLUS Efervesan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Desloratadin, Psödoefedrin hidroklorür’dür. AXIVOL PLUS Efervesan Tablet, histaminin etkilerini giderici, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici bir ilaçtır. Vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, üst solunum yollarındaki  mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. Nezle ve alerjik nezle ile birlikte görülen hapşırma, gözlerde sulanma, burun akıntısı,burun tıkanıklığı ve  üst solunum yollarındaki ödemin giderilmesinde kullanılır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

AXIVOL PLUS Efervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Burun tıkanıklığının eşlik ettiği alerjik rinite ( Saman nezlesi , ev tozu   akarlarına  karşı alerji gibi) bağlı  akıntı ve kaşıntı, hapşırık, öksürük, damakta kaşınma,  gözlerde kızarıklık, sulanma ve yaşarma gibi belirtilerin azaltılmasında ve burun tıkanıklığının  giderilmesinde kullanılır. Kullanımı 12 yaş ve üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.
 3. Son iki hafta içerisinde MAO inhibitörleri grubundan herhangi bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmayınız.MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız ağır hatta hayati tehlike yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Tedaviye başlamadan  önce kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 4. Eğer şiddetli böbrek yetmezliği veya koroner atardamar hastalığınız varsa ya da yüksek tansiyonunuz, göz içi basıncında yükseklik (glokom), idrar yolunda tıkanıklık ya da idrar yapma güçlüğü varsa veya troid beziniz aşırı çalışıyorsa, hamilelik veya emzirme döneminde iseniz bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığı ,nefes darlığı ya da kronik akciğer hastalığı, bronşiyel astım, amfizem,  yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom) veya artmış göz içi basıncı, mide veya oniki parmak bağırsağı ülseri, midenin on iki parmak bağırsağı açılan bölgede tıkanıklık, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 6. Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa veya karaciğer hastalığınız  ya da böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. İlaç kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. İlacın sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde çok dikkatli olunuz.
 10. 12 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

AXIVOL PLUS Efervesan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak suda eritiniz ve bekletmeden içiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, sersemlik ve uyku hali, uykusuzluk, halsizlik, iştah kaybı, baş dönmesi, baş ağrısı, kas zayıflığı ve titreme, ağız kuruluğu  yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:   Desloratadin, Psödoefedrin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: AXIVOL PLUS Efervesan Tablet

AXIVOL PLUS Efervesan Tablet İlaç Prospektüsü


axivol-plus-efervesan-tablet-ilac-prospektusu

1 Yorum

 1. 19 Temmuz 2018

Bir Yorum Yazın