AVELOX Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Moksifloksasin’dir. AVELOX Film Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bir çok farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotiktir. Solunum yolu (kronik bronşitin alevlenmesi, akut sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit, orta kulak iltihabı, toplum kökenli zatürre gibi) enfeksiyonları, kalça kemikleri arasındaki boşlukta oluşan iltihabi hastalıklar;  karın içi enfeksiyonları ve deri ve yumuşak doku  enfeksiyonlarını (kıl kökü iltihabı, çıban, apse, yara enfeksiyonları) tedavi için kullanılır.

AVELOX Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Solunum yolu (kronik bronşitin alevlenmesi, akut sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit, orta kulak iltihabı, toplum kökenli zatürre gibi) enfeksiyonları, kalça kemikleri arasındaki boşlukta oluşan iltihabi hastalıklar;  karın içi enfeksiyonları ve deri ve yumuşak doku  enfeksiyonlarını (kıl kökü iltihabı, çıban, apse, yara enfeksiyonları) tedavi için kullanılır.
 3. Eğer antibiyotik alerjisi, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kendinizde ya da ailenizde uzun QT aralığı varlığı, çizgili kas zayıflığı, eklemlerinizde problemler, ani hastalık nöbetlerini (sara gibi), kanda düşük potasyum seviyesi gibi hastalıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. İlacınızı kullanırken, ani bir ağrı, acı, şişlik ve eklemlerinizde hareket zorluğu gibi durumlarla karşılaşırsanız, ilacın kullanımını durdurup acilen doktorunuza başvurunuz.
 5. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 6. İlacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 7. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 8. İlacın kullanımı tendon şişmesi ya da yırtılmasına sebep olabilir. Eğer, 60 yaşın üzerindeyseniz veya  ağız yoluyla steroid grubu bir ilaç alıyorsanız ya da  böbrek, kalp veya akciğer nakli geçirdiyseniz bu riskin meydana gelmesi olasılığı daha fazladır.
 9. İlacın kullanımı sırasında  güneş ışınlarına, güneş lambalarına ve solaryum ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. Bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 10. 18 yaşın altındaki kişiler kullanmamalıdır.
 11. İlacı kullanırken her zamankinden daha fazla su içmelisiniz.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kullanmayınız. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

AVELOX Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Aç veya tok karnına alınabilir. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösterin.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kanlı veya sulu ishal, kalp atışlarında düzensizlik, eklem ağrısı, ciltte kabartı,  idrar tutukluğu, kolay kanama ya da çürük oluşumu, ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı,uyuşukluk, karıncalanma ve vücudun herhangi bir yerinde şiddetli ağrı, koyu renkli idrar, yüzde soluk renk, halüsinasyon, görme, bilinç bulanıklığı, depresyon, irade dışı kasılmalar gibi yan etkilerde acil yardım için doktorunuza başvurmalısınız.

İlaç Etken Maddesi: Moksifloksasin

İlaç Marka İsmi: AVELOX Film Tablet

Bir Yorum Yazın