AUGMENTIN BID 400/57 FORTE Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Amoksisilin, Klavulanik Asit’tir. AUGMENTIN BID 400 /57 FORTE Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu bakteriyel enfeksiyonların kısa süreli tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. AUGMENTİN,  tekrarlayan bademcik iltihabı, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları; zatürre, akut ve kronik bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarında;  deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (selülit, hayvan ısırmaları, kıl kökü iltihabı, abse, çıban, yılancık, yara gibi); idrar yolu ve genital bölge enfeksiyonlarında ve diş ve diş eti enfeksiyonlarının (diş absesi gibi) tedavisinde kullanılmaktadır. Kullanımı 40 kg ve üzeri çocuklar ve yetişkinler içindir.

AUGMENTIN BID 400 /57 FORTE Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. AUGMENTİN, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu bakteriyel enfeksiyonların kısa süreli tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. Eğer geçmişte penisiline/antibiyotiğe bağlı sarılık veya karaciğer yetmezliği geçirdiyseniz; AUGMENTİN‘i kullanmayınız.
 4. Eğer karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da enfeksiyoz mononükleoz adı verilen bir hastalığınız varsa veya böyle bir hastalığınız olduğundan şüpheleniliyorsa; AUGMENTİN‘i kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 5. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetseniz bile AUGMENTİN‘i doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
 6. Kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 7. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

AUGMENTIN BID 400 /57 FORTE Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz‘un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Toz bulunan ilaç şişesine şişenin çizgisine gelmeyecek şekilde kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz. Şişenin ağzını kapatıp tozun çözünmesi için çalkalayınız. Daha sonra şişenin içerisine çizgiye gelecek kadar kaynatılmış soğutulmuş su ilave edip yine çalkalayınız. İlacınız içilecek hale gelmiştir. İlacınızı her kullanımdan önce iyice çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için ilacın kendi doz kabı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. Mide ve bağırsaklarda oluşturabilecek rahatsızlıkları en aza indirmek için yemek başlangıcında alınması önerilir. 14 günden  daha fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, hafif ishal, vajinal enfeksiyonlar (kaşıntı veya akıntı) yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Amoksisilin, Klavulanik Asit
İlaç Marka İsmi: AUGMENTIN BID 400 mg/57 mg Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

Bir Yorum Yazın