ATARAX Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Hidroksizin Dihidroklorür‘dür. ATARAX Şurup,  antihistaminik etkisiyle akut veya kronik kurdeşen belirtilerinin tedavisinde (kaşıntının giderilmesinde); sakinleştirici özelliği ile uykusuzluk; endişe ve kaygıyı azaltıcı etkisiyle yetişkinlerde anksiyete ve yaygın anksiyete bozukluğu belirtilerinin  tedavisinde kullanılmakla birlikte cerrahi girişimlerden önce vücudun immün sistemini yatıştırıcı olarak da kullanılır.
•Anksiyete: Ruhsal çöküntü belirtileri veya bu belirtiler olmaksızın duyulan endişe, kaygı hali.
•Yaygın anksiyete bozukluğu : Birçok konu ve sebeplerden dolayı duyulan yaygın, kronik ve uzun süreli endişe, kaygı hali.

 

ATARAX Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ATARAX Şurup, size veya çocuğunuza sadece mevcut durumunuz için reçete edilmiştir. Doktorunuz önermedikçe, başka rahatsızlıklarınız için kullanmayınız. İlacı hiçbir zaman başka biriyle paylaşmayınız.
 3. Kaşıntı giderici etkisi ilacın oral yoldan alımından 1 saat sonra, sedatif etkisi 5-10 dakika sonra başlar. Etkisi çocuklarda 7 saat, erişkinlerde 20 saat ve yaşlılarda 29 saat sürer.
 4. Eğer tedaviniz sırasında alerji testi yaptırmanız gerekiyorsa, alerji testi sonuçlarını etkilemesini önlemek için, tedavi 5 gün önceden sonlandırılmalıdır.
 5. Porfiri hastalığınız (bir tür metabolik bozukluk) varsa;  kullanmayınız.
 6. Bazı durumlarda ATARAX Şurup kullanımı özel dikkat gerektirir. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da astım hastasıysanız yada sürekli devam eden akciğer hastalığınız varsa veya bunama belirtileri gözleniyorsa, kalp ritim bozukluğu, uzamış QT aralığı (kalbin elektrik sisteminde meydana gelen bir bozukluk) geçmişi, mesane tıkanıklığı, iyi huylu prostat bezi büyümesi, dar açılı göz tansiyonu , şeker hastalığı, epilepsi (sara) veya  herhangi bir nöbet hastalığınız varsa; kullanmadan önce rahatsızlıklarınız hakkında doktorunuza bilgi veriniz. Doz ayarlaması gerekebilir.
 7. İlaç kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşünüz.
 8. İlacın içeriğinde sukroz bulunmaktadır. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmişse bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 9. ATARAX kullanırken  alkol almaktan kaçınınız.  Alkol ilacın etkisini daha da arttırmaktadır.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. Hamilelik döneminde kullanılması doğmamış bebeğe zarar verebilir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve kullanımını durdurmalısınız. Hamileliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ATARAX Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. —12 ay ila 6 yaş arası çocuklarda :
 4. • Kaşıntı belirtisinin tedavisinde: Doz, günde, vücut ağırlığının her kg’ına 1-2.5 mg aralığında, bölünerek uygulanır.
 5. • 6 yaşın üzerindeki çocuklarda : vücut ağırlığının her kg’ına, 1 -2 mg doz aralığında, bölünerek uygulanır.
 6.  Cerrahi ameliyatlardan önce ön tedavi olarak: Anesteziden önceki gece vücut ağırlığının her kg’ına 1 mg olarak uygulanabilecek dozun ardından, operasyondan 1 saat önce vücut ağırlığının her kg’ına 1 mg’lık tek dozluk uygulama yapılır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Uyku hali, halsizlik, baş ağrısı ve ağız kuruluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Hidroksizin Dihidroklorür
İlaç Marka İsmi: ATARAX Şurup

ATARAX Şurup kullanma talimatı


ATARAX-Şurup-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın