ATARAX 25 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Hidroksizin Dihidroklorür’dür. ATARAX 25 mg Film Tablet, antihistaminik etkisiyle akut veya kronik kurdeşen belirtilerinin tedavisinde (kaşıntının giderilmesinde); sakinleştirici özelliği ile uykusuzluk;  endişe ve kaygıyı azaltıcı etkisiyle anksiyete ve yaygın anksiyete bozukluğunun tedavisinde kullanılmakla birlikte cerrahi girişimlerden önce vücudun immün sistemini yatıştırıcı olarak da kullanılır.

•Anksiyete: ruhsal çöküntü belirtileri veya bu belirtiler olmaksızın duyulan endişe.
•Yaygın anksiyete bozukluğu : birçok konu ve sebeplerden dolayı duyulan yaygın, kronik ve uzun süreli endişe, kaygı hali

ATARAX 25 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ATARAX, akut veya kronik kurdeşen belirtilerinin tedavisinde ; sakinleştirici özelliği ile uykusuzluk endişe ve kaygıyı azaltıcı etkisiyle anksiyete ve  yaygın anksiyete bozukluğunun tedavisinde kullanılmakla birlikte cerrahi girişimlerden önce vücudun immün sistemini yatıştırıcı olarak da kullanılır.
 3. Kaşıntı giderici etkisi ilacın oral yoldan alımından 1 saat sonra, sedatif etkisi 5-10 dakika sonra başlar. Çocuklarda 7 saat, erişkinlerde 20 saat ve yaşlılarda 29 saat sürer.
 4. Eğer tedaviniz sırasında alerji testi yaptırmanız gerekiyorsa, alerji testi sonuçlarını etkilemesini önlemek için, tedavi 5 gün önceden sonlandırılmalıdır.
 5. Porfiri hastalığınız (bir tür metabolik bozukluk) varsa;  kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da astım hastasıysanız yada sürekli devam eden akciğer hastalığınız varsa veya bunama belirtileri gösteriyorsanız, kalp ritim bozukluğunuz varsa, mesane tıkanıklığı varsa,dar açılı göz tansiyonu, şeker hastalığı,  herhangi bir nöbet hastalığınız veya epilepsi ya da prostat büyümesi, idrar yapma problemleriniz varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 7. İlaç kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşünüz.
 8. ATARAX‘ ı kullanırken  alkol almaktan kaçınınız.  Alkol ilacın etkisini daha da arttırabilir.
 9. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 10. Hamilelik döneminde kullanılması doğmamış bebeğe zarar verebilir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ATARAX 25 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyku hali, halsizlik, baş ağrısı ve ağız kuruluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Hidroksizin Dihidroklorür
İlaç Marka İsmi: ATARAX 25 mg Film Tablet

ATARAX 25 mg Film Tablet  kullanma talimatı


ATARAX-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın