ASİST COLD C Toz İçeren Saşe

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol, Asetilsistein, Askorbik Asit (C vitamini)’dır. ASİST COLD C Toz İçeren Saşe, balgam eritici,  öksürük gidericiağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. ASİST COLD C, balgam oluşumunu azaltır. Oluşan balgamı sulandırarak, öksürükle dışarıya atılmasını sağlar, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür ve ağrıyı keser. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonlarında öksürük, ateş ve ağrının giderilmesinde kullanılır.

ASİST COLD C Toz İçeren Saşe Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
 2. ASİST COLD C, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonlarında öksürük, ateş ve ağrının giderilmesinde kullanılır.
 3. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen 3 – 5 gün içerisinde belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, yeni şikayetler ortaya çıkarsa yada ağrı veya yüksek ateş devam ediyorsa, ilacın kullanımına son verip acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. ASİST COLD C,’ yi 5 günden fazla kullanmayınız.
 5. Eğer şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da alkol alıyorsanız veya alkol  kaynaklı  karaciğer  hastalığınız varsa; kullanmayınız.
 6. Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa  ya da epilepsi (sara), yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, QT Sendromu, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), prostat büyümesi gibi rahatsızlıklardan herhangi biri varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 7. Tedaviniz süresince, parasetamol içeren başka bir ilaç kullanmamaya özen gösteriniz.
 8. Son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 9. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız.
 10. Sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. ASİST COLD C, 12 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ASİST COLD C Toz İçeren Saşe’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bir paket tozu su bardağına boşaltınız. Su bardağının yarısına kadar içme suyu ilave ediniz ve karıştırarak tozun çözünmesini sağlayınız. İlacınız tamamen eridikten sonra bekletmeden içiniz.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz; Günde 2 kez 1 er poşettir.
 4. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Asetilsistein, Askorbik Asit (C vitamini)
İlaç Marka İsmi: ASİST COLD C Toz İçeren Saşe

Bir Yorum Yazın