ASIRAX 250 mg IV İnf. İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Asiklovir’dir. ASIRAX 250 mg IV İnf. İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon , uçuk virüsünün gelişimini ve yayılımını yavaşlatmak suretiyle vücudun enfeksiyonla savaşmasını sağlar. ASIRAX, uçuk virüsünün sebep olduğu genellikle dudakların dış kısımlarında ve burun kenarındaki uçuklar ile genital bölgedeki (cinsel organlardaki) uçuklar, zona (sinir iltihabına bağlı ağrılı bir deri hastalığı) ve su çiçeği de dahil olmak üzere viral enfeksiyonların tedavisi ile AIDS ve kemik iliği naklinden sonra ciddi bağışıklık sistemi yetersizliği olan hastaların tedavisinde kullanılan antiviral bir ilaçtır.

ASIRAX 250 mg IV İnf. İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ASIRAX, uçuk virüsünün sebep olduğu deri enfeksiyonları, genital uçuk, zona (sinir iltihabına bağlı ağrılı bir deri hastalığı), su çiçeği tedavisinde ve AIDS ve kemik iliği naklinden sonra ciddi bağışıklık sistemi yetersizliği olan hastaların tedavisinde kullanılır.
 3. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 4. Enfeksiyon belirtileri (kabarma, kaşıntı ve ilgili bölgede karıncalanma hissi) görüldüğünde ASIRAX  kullanımına olabildiğince çabuk başlanmalıdır.
 5. Uçuk enfeksiyonu bulaşıcı olduğundan enfeksiyonlu bölgeleri diğer kişilere temas ettirmekten kaçınınız. Ayrıca enfeksiyonlu bölgelere dokunduktan sonra gözlerinize dokunmaktan kaçınınız. Enfeksiyonu başka bölgelere ya da diğer kişilere bulaştırmamak için sık sık ellerinizi yıkayınız.Asiklovir
 6. ASIRAX‘ın kullanımı genital uçukların bulaşmasını engellememektedir. Virüsü partnerinize bulaştırmamak için cinsel ilişkiden kaçınınız ya da prezervatif kullanınız.
 7. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ASIRAX 250 mg IV İnf. İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2.  Damar içine uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, kaşıntı, döküntü, yorgunluk, ateş, baş ağrısı veya sersemleme hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Asiklovir
İlaç Marka İsmi: ASIRAX 250 mg IV İnf. İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

Bir Yorum Yazın