ASEKET Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Deksketoprofen trometamol, Parasetamol ‘dur. ASEKET Film Tablet, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır. Diş ağrısı, adet dönemi ağrıları (Dismenore), ameliyat sonrası oluşabilecek ağrıların (Postoperatif ) giderilmesinde ve Akut gut artriti (damla hastalığında görülen eklem iltihabı) tedavisi, Romatoid artrit (eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğuna neden olan devamlı bir hastalık)  tedavisi,  Osteoartit (kireçlenme) tedavisi ve Ankilozan spondilit (sırt eklemlerinde sertleşme ile seyreden ağrılı ilerleyici bir romatizmal hastalık) tedavisinde ateş düşürücü, ağrı kesici ve iltihap giderici olarak kullanılır.

ASEKET Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır.
 3. Eğer aspirine (Asetilsalisilik aside) karşı bir alerjiniz varsa veya parasetamol içeren başka bir ilaç kullanıyorsanız ya da  bypass  ameliyatı olacaksanız, Glikoz-6-fosfat dehidrogenaz enzim (G6PD) eksikliği hastalığınız, kan pıhtılaşma hastalığınız varsa  ya da hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 4. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 5. Yaşlı hastaların mide ve bağırsaklardaki  ciddi yan etkilere maruz kalma olasılığı daha yüksektir.
 6. Aktif ve tekrarlayan mide ve bağırsak ülseri ve mide-bağırsak kanaması, şiddetli karaciğer  yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliği, şiddetli böbrek yetmezliği durumlarından birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 7. İltihabi bağ dokusu hastalığı, sigara kullanımı, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak hastalığı, geçirmiş olduğunuz mide kanaması öyküsü, yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, üreme problemi veya kısırlık testi yaptıracak olmak, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, önceden yaşanmış  ülseratif kolit öyküsü, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı durumlarından herhangi birine sahip iseniz bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza anlatınız. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 8. İlacı kullanırken, ilacın vücuda verebileceği zararlı etkilere sebep olmadığından emin olmak için  sık sık kan tahlil yaptırmanız ve karaciğer fonksiyonlarınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 9. 18 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Bu ilaç laktoz monohidrat içermektedir. Eğer süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi gibi bir probleminiz varsa ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 11. İlacı kullanırken kesinlikle alkol kullanmayınız. Çünkü alkol mide kanaması riskini artıracaktır.
 12. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine ve araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivasyonlarda dikkatli olunuz.
 13. Hamilelik döneminde iseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ASEKET Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte midenize verebileceği tahrişi önlemek için yemek esnasında alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kanlı öksürük veya kahve telvesi şeklinde kusma, siyah, kanlı, katranımsı dışkı, konuşmada bozukluk, görme veya denge problemleri, cilt, ağız, göz ve genital bölgede yara oluşumu,bayılma, şişlik, ani kilo alma, göğüs ağrısı, halsizlik, nefes darlığı gibi ciddi yan etkiler görüldüğünde ilacın alımını durdurup tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 3. Baş ağrısı, baş dönmesi, uyuklama, bulantı, kusma, karın ağrısı, yüzde şişlik yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Deksketoprofen trometamol, Parasetamol
İlaç Marka İsmi: ASEKET 25/500 mg Film Tablet

ASEKET 25/500 mg Film Tablet kullanma talimatı


 

Bir Yorum Yazın