ASEKET Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Deksketoprofen trometamol, Parasetamol ‘dur. ASEKET Film Tablet, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır. Diş ağrısı, adet dönemi ağrıları (Dismenore), ameliyat sonrası oluşabilecek ağrıların (Postoperatif ) giderilmesinde ve Akut gut artriti (damla hastalığında görülen eklem iltihabı) tedavisi, Romatoid artrit (eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğuna neden olan devamlı bir hastalık)  tedavisi,  Osteoartit (kireçlenme) tedavisi ve Ankilozan spondilit (sırt eklemlerinde sertleşme ile seyreden ağrılı ilerleyici bir romatizmal hastalık) tedavisinde ateş düşürücü, ağrı kesici ve iltihap giderici olarak kullanılır.

ASEKET Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır.
  3. Eğer aspirine (Asetilsalisilik aside) karşı bir alerjiniz varsa veya parasetamol içeren başka bir ilaç kullanıyorsanız ya da  bypass  ameliyatı olacaksanız, Glikoz-6-fosfat dehidrogenaz enzim (G6PD) eksikliği hastalığınız, kan pıhtılaşma hastalığınız varsa  ya da hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun değildir.
  4. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
  5. Yaşlı hastaların mide ve bağırsaklardaki  ciddi yan etkilere maruz kalma olasılığı daha yüksektir.
  6. Aktif ve tekrarlayan mide ve bağırsak ülseri ve mide-bağırsak kanaması, şiddetli karaciğer  yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliği, şiddetli böbrek yetmezliği durumlarından birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
  7. İltihabi bağ dokusu hastalığı, sigara kullanımı, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak hastalığı, geçirmiş olduğunuz mide kanaması öyküsü, yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, üreme problemi veya kısırlık testi yaptıracak olmak, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, önceden yaşanmış  ülseratif kolit öyküsü, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı durumlarından herhangi birine sahip iseniz bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza anlatınız. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
  8. İlacı kullanırken, ilacın vücuda verebileceği zararlı etkilere sebep olmadığından emin olmak için  sık sık kan tahlil yaptırmanız ve karaciğer fonksiyonlarınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
  9. 18 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
  10. Bu ilaç laktoz monohidrat içermektedir. Eğer süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi gibi bir probleminiz varsa ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
  11. İlacı kullanırken kesinlikle alkol kullanmayınız. Çünkü alkol mide kanaması riskini artıracaktır.
  12. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine ve araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivasyonlarda dikkatli olunuz.
  13. Hamilelik döneminde iseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ASEKET Film Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
  2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte midenize verebileceği tahrişi önlemek için yemek esnasında alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Kanlı öksürük veya kahve telvesi şeklinde kusma, siyah, kanlı, katranımsı dışkı, konuşmada bozukluk, görme veya denge problemleri, cilt, ağız, göz ve genital bölgede yara oluşumu,bayılma, şişlik, ani kilo alma, göğüs ağrısı, halsizlik, nefes darlığı gibi ciddi yan etkiler görüldüğünde ilacın alımını durdurup tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
  3. Baş ağrısı, baş dönmesi, uyuklama, bulantı, kusma, karın ağrısı, yüzde şişlik yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Deksketoprofen trometamol, Parasetamol
İlaç Marka İsmi: ASEKET 25/500 mg Film Tablet

ASEKET 25/500 MG FİLM Tablet (ilaç prospektüsü, nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi hususlar, yan etkileri)

ASEKET® 25 mg/500 mg film tablet ağızdan alınır.
• Etkin madde: Her bir film kaplı tablet 500 mg parasetamol ve 25 mg deksketoprofen (deksketoprofen trometamol halinde) içerir.
• Yardımcı maddeler: Mikrokristalin selüloz (E 460), kolloidal silikon dioksit, laktoz monohidrat, povidon, krospovidon, sodyum nişasta glikolat, magnezyum stearat, kollicoat IR, kollidon VA 64, titanyum dioksit (E 171), kaolin (E 559), sodyum lauril sülfat.
1. ASEKET nedir ve ne için kullanılır?
ASEKET etkin madde olarak deksketoprofen trometamol ve parasetamol içerir.Deksketoprofen trometamol S-(+)-2-(3-benzoilfenil) propiyonik asidin trometamin tuzu, steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar (nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar = NSAİİ) grubuna dahil ağrı kesici, iltihap giderici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.Parasetamol ağrı kesici olarak çeşitli ağrıların tedavisinde ve ateşli hastalıklarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılır.
ASEKET,
– Osteoartit (kireçlenme) , Romatoid artrit (eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğuna sebep olan süreğen hastalık), Ankilozan spondilit (sırt eklemlerinde sertleşme ile seyreden ağrılı ilerleyici bir romatizmal hastalık) belirti ve bulgularının tedavisinde, Akut gut artriti (damla hastalığında görülen eklem iltihabı), akut kas iskelet sistemi ağrıları, postoperatif (ameliyat sonrası) ağrıda ve dismenore (ağrılı adet görme) tedavisinde kullanılmaktadır.
ASEKET, beyaz renkli, oblong, bikonveks 20 film kaplı tablet içeren şeffaf PVC/PVDC/Aluminyum folyo blister ambalajlarda piyasaya sunulur.
2. ASEKET’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
ASEKET’i aşağıdaki durumlarda ASEKET tablet kullanılmamalıdır.
• ASEKET’in içeriğindeki deksketoprofen, parasetamol ya da yardımcı maddelerden birine karşı aşırı duyarlılık,(alerji) var ise;
• Non-steroid antiinflamatuvar ilaçlara karşı aşırı duyarlılık(alerji) var ise;
• Asetilsalisilik aside (aspirin) karşı aşırı hassasiyet var ise;
• Astım krizleri, ani gelişen alerjik nezle (burnun iç yüzeyinin kısa süreli iltihabı), astım krizleri, alerjiden dolayı burunda polip, kurdeşen, anjiyoödem (alerjik reaksiyon yüz ve boğazda şişme) veya asetilsalisilik asit, diğer NSAİİ’leri  kullandıktan sonra göğüste hırıltı var ise;
• Geçmişte midede yara (ülser)/kanama, sindirim bozukluğundan dolayı şikayetiniz var ise ya da veya iltihaplı bağırsak hastalığı (kolit veya Crohn hastalığı)  var ise;
• Mide veya barsak kanama hikayesi var ise;
• Parasetamol içeren başka bir ilaç alıyorsanı;
• Glikoz-6-fosfat dehidrogenaz enzim (G6PD) eksikliği rahatsızlığı var ise;
• Bronşiyal astım hikayeniz var ise;
• Ciddi kalp hastalığı , orta ve şiddetli böbrek hastalığınız veya ağır derecede karaciğer işlevlerinizde bozukluk var ise;
• Kan pıhtılaşma rahatsızlığı var ise;
• Emziriyorsanız ya da gebelik durumu var ise;
• Koroner arter bypass greft (KABG) ameliyatı olacaksanız.
ASEKET’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer,
• Alerjiniz varsa veya geçmişte alerjik sorunlarınız olduysa,
• Sıvı tutulumu dahil, böbrek, karaciğer veya kalp sorununuz varsa (yüksek tansiyon ve/veya kalp yetmezliği) veya bu sorunların herhangi bir tanesinden geçmişte şikayetiniz olduysa,
• Diüretik (idrar söktürücü) ilaçlar alıyorsanız veya aşırı sıvı kaybı nedeniyle (örn. aşırı idrara çıkma, ishal veya kusma) sıvı eksikliği ve kan hacminde azalma sorunları yaşıyorsanız,
• Kalp sorunlarınız varsa, daha önce inme geçirdiyseniz veya risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız (örn. yüksek tansiyon, diyabet veya yüksek kolesterolünüz varsa veya sigara kullanıyorsanız) tedaviniz hakkında doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
• ASEKET gibi ilaçlar kalp krizi riskinde (“miyokard enfarktüsü”) veya inme riskinde hafif artış ile ilişkilendirilebilir. Yüksek doz ve uzun süreli tedavi ile her türlü risk daha olasıdır.Önerilen dozu veya tedavi süresini aşmayınız.
• Yaşlıysanız: yan etki yaşama olasılığınız daha yüksektir, özellikle peptik ülser kanaması ve delinmesi yaşamı tehdit edebilir (bkz. Bölüm 4). Bunlardan herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza başvurunuz,
• Üreme problemi olan bir kadın iseniz (ASEKET üremeyi olumsuz yönde etkileyebilir, bu nedenle gebe kalma planınız varsa veya kısırlık testi yaptıracaksanız bu ilacı kullanmayınız),
• Hamileliğinizin birinci veya ikinci üç aylık dönemindeyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız,
• Bebeğinizi emziriyorsanız,
• Kan veya kan hücreleri yapımı bozukluğunuz varsa,
• Kansızlığınız varsa,
• Sistemik lupus eritomatozus (ciltte yaygın pullanmayla kendini gösteren bir hastalık) veya karışık bağ dokusu hastalığınız varsa (bağ dokusunu etkileyebilen bağışıklık sistemi bozuklukları),
• Geçmişte uzun süreli iltihaplı bağırsak hastalığı geçirdiyseniz (ülseratif kolit, Crohn hastalığı),
• Başka bir mide ve bağırsak hastalığınız varsa veya daha önce geçirdiyseniz,
• Peptik ülser veya kanama riskini arttıracak oral steroidler, bazı antidepresanlar (SSRI tipi ilaçlar, örn. Seçici Serotonin Geri Alım İnhibitörleri), varfarin gibi antikoagülanlar veya asetilsalisilik asit gibi kan pıhtılaşmasını önleyen ajanlar kullanıyorsanız böyle durumlarda, ASEKET almadan önce doktorunuza danışınız. Doktorunuz, midenizi korumak için ilave bir ilaç almanızı önerebilir (örn. misoprostol veya mide asidi üretimini engelleyen ilaçlar).
• Tedaviniz boyunca aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız ilacı almayı bırakınız ve acilen tıbbi yardım isteyiniz: dışkıdan kan gelmesi, siyah renkte katranımsı dışkı, kan kusma veya kahve telvesi gibi koyu renkte parçalar gelmesi,
• Hazımsızlık veya göğüste yanma hissi, karın ağrısı veya diğer anormal karın belirtileri varsa, ilacı almayı bırakınız ve doktorunuza danışınız.
• Akciğer hastalığınız varsa,
• Alkol kullanıyorsanız,
• Ağrı kesiciler de dahil olmak üzere başka ilaçlar kullanıyorsanız.
Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza
danışınız.
*ASEKET’in yiyecek ve içecek ile kullanılması
Yiyeceklerle birlikte alınması ilacın emilim hızını geciktirdiği için yemeklerden en az 30 dakika önce uygulanması önerilir. İlacın yüksek miktarda karbonhidrat (un, şeker) içeren besinlerle birlikte alınması etkinliğini azaltabilir.
*Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.ASEKET hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza
danışınız.
*Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.ASEKET emzirme döneminde kullanılmamalıdır.
*Araç ve makine kullanımı
ASEKET baş dönmesi ve uyuklama olasılığı nedeniyle makine veya araç kullanımı yeteneği üzerinde hafif veya orta şiddette etkiler oluşturabilir. Makine veya araç kullanırken dikkatliolunmalıdır veya makine veya araç kullanımından kaçınılmalıdır.
*ASEKET’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler;
Bu tıbbi ürün her film tablette 1 mmol (23 mg)’dan az sodyum ihtiva eder; bu dozda sodyuma bağlı herhangi bir olumsuz etki beklenmemektedir.ASEKET laktoz monohidrat içerdiğinden; eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
*Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Bazı ilaçların bir arada kullanılmaması veya kullanıldığı takdirde dozların ayarlanması gerekir.
• Asetilsalisik asit, kortikosteroidler veya salisilatlar, NSAİİ (iltihap tedavisinde kullanılan
ilaç)
• Lityum (bazı duygu durum hallerinin tedavisinde kullanılan ilaç)
• Metotreksat (kanser ve romatoid artrit [eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğuna neden olan devamlı bir hastalık] tedavisinde kullanılan ilaç)
• Hidantoinler ve fenitoin (sara hastalığı tedavisinde kullanılan ilaç)
• Sulfametoksazol (bakteri kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaç)
• ADE inhibitörleri, diüretikler, beta-blokörler ve anjiyotensin II antagonistleri (yüksek kan basıncı ve kalp problemi tedavisinde kullanılan ilaçlar)
• Pentoksifilin ve okspentifilin (kronik venöz ülserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar)
• Zidovudin (viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaç)
• Klorpropamid ve glibenklamid (şeker hastalığı tedavisinde kullanılan ilaç)
• Kinolon antibiyotikleri (siprofloksasin, levofloksasin; bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlar)
• Siklosporin ve takrolimus (organ naklinde veya bağışıklık sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaç)
• Streptokinaz ve diğer trombolitik veya fibrinolitik ilaçlar (kan pıhtılarının çözülmesinde kullanılan ilaçlar)
• Probenesid (gut hastalığının tedavisinde kullanılan ilaç)
• Digoksin (kronik kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan ilaç)
• Mifepriston (hamileliği sonlandırma tedavisinde kullanılan ilaç)
• Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (depresyon tedavisinde kullanılan ilaç)
• Karbamazepin, barbitüratlar, primidon, rifampisin
• Makrolidler, anabolizanlar, statinler, etionamid, niasin, izoniazid, fenotiazinler
• Diflunisal (ağrı tedavisinde kullanılan ilaç)
• Kolestiramin (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılan ilaç)
• Metoklopramid ve domperidon tipi mide hareketini hızlandıran (gastrokinetik) ilaçlar
• Hibiscus (bamya çiçeği), ekinezya (Echinacea angustifolia), kava (Piper methysticum) ve salisilat içeren söğüt (Salix alba) ve çayır güzeli (Spiraea ulmaria)
• Varfarin, heparin, kumarin ve indandion sınıfı kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar
• Ginkgo (Ginkgo biloba), ginseng (Panax ginseng), sarımsak (Allium sativum), yaban mersini (Vaccinium myrtillis), kasımpatı (Chrysanthemum parthenium)
• Sarı papatya (Anthemis nobilis), at kestanesi (Aesculus hippocastanum), çemenotu (Trigonella foenum graecum), kızıl yonca (Trifolium pratense) ve demirhindi (Tamarindus indicus), meryem ana dikeni (Silybum marianum) gibi bitkisel ürünler
• Furosemid (ödem tedavisinde kullanılan ilaç)
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandıysanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. ASEKET nasıl kullanılır?
*Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
ASEKET’i daima doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanınız.Doktorunuz ağrınızın şiddetine ve cinsine göre ilacın dozunu belirleyecek ve uygulayacaktır.Ağrının cinsine ve şiddetine göre önerilen doz günde üç defa (8 saatte bir) bir film kaplı tablettir.Deksketoprofenin toplam günlük dozu 75 mg’ı, parasetamolün toplam günlük dozu 4 g’ıgeçmemelidir.ASEKET’i hekim önerisi olmadan üç ardışık günden fazla kullanmayınız.
*Uygulama yolu ve metodu:
ASEKET ağızdan alınır.Yemeklerden en az 30 dakika önce aç karnına alınması önerilir.ASEKET yeterli miktarda su ile birlikte alınmalıdır.
Değişik yaş grupları:
*Çocuklarda kullanımı:
ASEKET çocuklarda kullanılmamalıdır.
*Yaşlılarda kullanımı (65 yaş yukarısı):
Yaşlılarda önerilen başlangıç dozu günde iki tablettir. Doktorunuz tedaviye verdiğiniz yanıta göredozunuzu günde 3 tablete artırabilir. Doktorunuz tarafından doz ayarlaması yapılmadıkça günde 2tabletten fazla kullanmayınız.
*Özel kullanım durumları:
*Böbrek yetmezliği:
Hafif derecede böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda önerilen başlangıç dozu günde ikitablettir. ASEKET orta ve şiddetli böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda kullanılmamalıdır.
*Karaciğer yetmezliği:
ASEKET’in hafif veya orta derecede karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalarda önerilen başlangıç dozu günde iki tablettir. ASEKET şiddetli karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalarda kullanılmamalıdır.
Eğer ASEKET’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
*Kullanmanız gerekenden daha fazla ASEKET kullandıysanız:
ASEKET’ten kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
*ASEKET’i kullanmayı unutursanız:
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.Almayı unuttuğunuz dozu atlayıp bir sonraki dozu her zamanki gibi alınız. Birden fazla doz almayı unuttuysanız doktorunuza bildiriniz.
*ASEKET ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler:
Eğer ASEKET kullanımı konusunda herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız doktorunuza veya eczacınıza danışınız.Doktorunuza danışarak ASEKET kullanımını sonlandırabilirsiniz.
4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi, ASEKET’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
*Aşağıdakilerden biri olursa, ASEKET’i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
• Anaflaktik reaksiyon (ani aşırı duyarlılık tepkisi)
• Alerji sonucu yüz ve boğazda şişme (Anjiyonörotik ödem)
• Stevens Johnson sendromu (Ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap)
• Toksik epidermal nekroliz (deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık)
• Bayılma
• Kalp çarpıntısı
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin ASEKET’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdaheleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
*Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
• Karaciğer fonksiyon testlerinde anormallik
• Fotosensitif reaksiyonlar (ışığa karşı duyarlı olma hali)
• Böbrek iltihabı
• Pankreas iltihabı
• İshal ve kusma ile birlikte görülen mide ve bağırsak enfeksiyonu
• Mide ülseri, mide ülseri kanaması
• Düşük tansiyon
• Yüksek tansiyon
• Solunum sıklığının azalması
• Nefes darlığı, nefes almada güçlük
• Kalp atımının hızlanması
• Uyuşma
• Kandaki parçalı hücre sayısında azalma
• Kan pulcuğu sayısında azalma
• Vertigo (denge bozukluğundan kaynaklanan baş dönmesi)
• Kulak çınlaması
• Üst solunum yolları enfeksiyonu
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz:
• Baş ağrısı, baş dönmesi, uykululuk hali
• Yorgunluk, ağrı, güçsüzlük, titreme, keyifsizlik
• Kaşıntı
• Sık idrara çıkma
• Sırt ağrısı
• Adet döngüsü bozuklukları, prostat ile ilgili bozukluklar
• Kurdeşen
• Ciltte kızarıklık
• Sivilce
• Terlemede artış
• Kabızlık
• Ağız kuruluğu
• Gaza bağlı mide-barsakta şişkinlik
• Bulantı ve/veya kusma, karın ağrısı, ishal
• Kulak çınlaması
• Hazımsızlık
• Al basma
• Görmede bulanıklık
• İştahsızlık
• Uykusuzluk
Bunlar ASEKET’in hafif yan etkileridir.Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
*Yan etkilerin raporlanması
Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri
www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne
bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
5. ASEKET’in saklanması
ASEKET’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.Son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra ASEKET’i kullanmayınız.Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz ASEKET’i kullanmayınız.

 

Yorum Yap