ASE COLD PEDİATRİK Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol (120 mg), Oksolamin sitrat (50 mg) ve Klorfeniramin maleat (1 mg)‘ dır. ASE COLD PEDİATRİK Şurup, ağrı kesici, ateş düşürücü, balgam eritici ve üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri giderici etkilere sahiptir. Beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür, ağrıyı keser; balgam eritici özelliğiyle balgamı sulandırarak öksürüğü yumuşatır, vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı üst solunum yollarındaki  alerjik belirtilerde antihistaminik etki eder. ASE COLD, soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonları ile birlikte görülen gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, öksürük, üşüme, ateş ve vücut kırıklığının giderilmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı 6 yaş ve üzeri çocuklar içindir.

ASE COLD PEDİATRİK Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
 2. ASE COLD PEDİATRİK, ağrı kesici, ateş düşürücü, balgam eritici ve histaminin etkilerini engelleyici etkilere sahiptir.
 3. •3-5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması yada yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, bir doktora başvurunuz.
 4. Diğer parasetamol içeren ağrı kesiciler ve antihistaminik içeren ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
 5. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da mesane yada bağırsaklarınızda tıkanıklık, astım da dahil olmak üzere herhangi bir akciğer hastalığınız, göz tansiyonunuz ya da epilepsi (sara) hastalığınız, prostat problemleriniz varsa;  bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek işlev bozukluğunuz varsa veya astım ya da herhangi bir akciğer hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalığı, epilepsi (sara),  tiroid bozukluğu, böbrek üstü bezi yetmezliği veya tümörü, safra kesesi hastalığı, şeker hastalığı, QT Sendromu, anemi (kansızlık), sarılık veya göz tansiyonunuz varsa yada alkol kullanıyorsanız veya prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğunuz varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait (depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç) herhangi bir ilaç kullandıysanız;  bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 8. İlacın kullanımı sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 9. •6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Kullanımı uyuşukluğa, baş dönmesine veya uykuya sebebiyet verebilir. Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde  çok dikkatli olunuz.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ASE COLD PEDİATRİK Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Yemeklerden önce veya yemeklerden sonra kullanabilirsiniz.
 4. •12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde, günlük önerilen doz: 6 -8 saatlik  aralar ile günde 3-4 kere 1 er veya 2 şer ölçek (günde 8 ölçeği geçmemeli);
 5. •6-12 yaş arası çocuklarda, günlük önerilen doz: günde 3-4 kere 1 veya 2 şer ölçek (günde 4 ölçeği geçmemeli);
 6. •6 ila 12 yaş çocuklarda ancak doktor kontrolünde kullanılabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, gaz, kabızlık, uyuklama hali, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Oksolamin sitrat, Klorfeniramin maleat
İlaç Marka İsmi: ASE COLD PEDİATRİK Şurup

Bir Yorum Yazın