ARTHROTEC Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi  Diklofenak sodyum, Misoprostol’dur.  ARTHROTEC Tablet, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan bir ilaçtır. Ayrıca ağrı kesici etkisinin yanı sıra  ilaç kullanımına bağlı oluşabilecek mide bozulması, mide ülseri gibi rahatsızlıkları önleyen misoprostola ihtiyaç duyan hastalarda kullanılır. Omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize çoğu erkeklerde  görülen romatizmal hastalıklar  ve  eklem iltihabının sebep olduğu ağrı ya da iltihabi durumlar ile ilgilidir.

ARTHROTEC Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan bir ilaçtır. Omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize çoğu erkeklerde  görülen romatizmal hastalıklar  ve  eklem iltihabının sebep olduğu ağrı ya da iltihabi durumlar ile ilgilidir.
 3. Bu ilacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. ilacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 4. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 5. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 6. Bu ilacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu,geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , sigara kullanımı gibi rahatsızlıklarınız  var ise, durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Eğer ağır karaciğer yetmezliği veya böbrek yetmezliği, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama ve Asetilsalisilik asit’e (Aspirin, Ecopirin, Coraspin, Asinpirine, ) alerji durumlarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
 9. Bu ilacın kullanımı sırasında yaşlı hastalarda mide ve bağırsaklarda kanama riski daha fazladır.
 10. Doktor tavsiyesi olmadan çocuklara vermeyiniz.
 11. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol kullanmayınız. Çünkü alkol mide kanaması riskini artıracaktır.
 12. İlacın kullanım sırasında  güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. Bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

ARTHROTEC Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, mide ağrısı, kanlı ve katranımsı dışkı, göğüs ağrısı, halsizlik, ateş, boğaz ağrısı, kulaklarda çınlama, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları, normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama, koyu  renkli idrar, sarılık, iştah kaybı,  şiddetli baş ağrısı, boyun tutulması, titreme, üşüme, vücutta şişlik, ani kilo alma, ciltte mor lekeler, kırmızı deri döküntüsü, ışığa karşı duyarlılık gibi yan etkiler görüldüğünde hemen ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Diklofenak sodyum, Misoprostol

İlaç Marka İsmi: ARTHROTEC Tablet

Bir Yorum Yazın