ARICEPT Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Donepezil hidroklorür’dür. ARICEPT Film Kaplı Tablet,  beyindeki sinir hücrelerinin işlevlerini geliştirir. Bunama belirtisi olan kişilerin vücudunda genellikle asetilkolin adlı kimyasalın seviyesi düşüktür. Asetilkolin hafıza, düşünme ve akıl yürütme süreçleri için önemli bir kimyasaldır. Asetilkolin adlı kimyasalın parçalanıp bozulmasını engeller.  Alzheimer hastalığının sebep olduğu hafif ve orta dereceli bunama tedavisi ile ilgili bir ilaçtır.

ARICEPT Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Alzheimer hastalığının sebep olduğu hafif ve orta dereceli bunama tedavisi ile ilgili bir ilaçtır.
 3. Eğer epilepsi veya diğer nöbet rahatsızlıklarınız,  astım veya  tıkanmaya yol açan akciğer hastalığınız, idrar yapma probleminiz, prostat büyümesi, kalpte iletim sorunları, kalp ritm bozukluğu rahatsızlığınız, geçmişte yaşanan veya şu an var olan mide veya onikiparmak bağırsağı ülseri veya   karaciğer bozukluğu rahatsızlığınız  var ise  bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunu söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Herhangi bir ameliyat olma durumunuz var ise ameliyat olmadan belli bir süre önce ilacın alımını durdurmanız gerekmektedir. Cerrahınıza ameliyat öncesi bu ilacı kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz.
 5. Bu ilaç, aspartam içermektedir. Eğer fenilketonüri hastasıysanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 6. Bu ilaç sorbitol içermektedir. Eğer daha önce bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. Bu ilacı kullanırken alkol alınmaması gerekiyor. Alkolün ilaçla birlikte alınması, ilacın etkilerini değiştirebilir.
 8. İlaç alımına hastanın düzenli olarak ilaç alımını kontrol edebilecek hastadan sorumlu bir kişi olduğu zaman başlatılmalıdır ve ilaç hasta üzerinde iyi sonuç verdiği sürece kullanmaya devam edilmelidir.
 9. 18 yaşından küçükler üzerinde güvenilirliği saptanamadığından doktor tavsiyesi olmadan 18 yaşından küçüklere verilmemelidir. Bu ilaç yalnızca yetişkin hastalar içindir.
 10. Bu ilacın kullanımı, halsizlik, sersemlik ve kas kramplarına sebep olabilir. Araç ve makine kullanımı gibi dikkat gerektiren aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, acilen doktorunuzu haberdar ediniz. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ARICEPT Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Günde bir tablet gece yatmadan önce alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İstem dışı kasılmalar ve şuur kaybı  (nöbet), hepatit (karaciğer iltihabı), karaciğer işlev bozukluğu, ağrılı ve zor idrar yapma,  siyah, kanlı veya katranımsı dışkı, kan öksürme ya da kanlı veya kahve telvesi görünümünde kusma gibi durumlarda ilacın alımını durdurup tıbbi yardım almak için derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Donepezil hidroklorür

İlaç Marka İsmi: ARICEPT Film Kaplı Tablet

Bir Yorum Yazın