AREX 25 mg film kaplı tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Deksketoprofen trometamol‘dur. AREX, vücutta  iltihaba ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici bir ilaçtır. AREX, romatizmal ağrılar, bel, boyun ağrısı gibi kas-iskelet sistemi ağrıları, baş ağrıları, diş çekimi ya da diş etlerindeki iltihaplanmanın sebep olduğu diş ağrıları, regl sancıları, ameliyat sonrası oluşan ağrılar ve incinme/burkulma/zorlanmaya bağlı şişme ve ağrılarda kullanılabilir. AREX’in aynı zamanda ateş düşürücü etkisi de vardır.
AREX’in yardımcı tedavi olarak kullanıldığı hastalıklar :
Osteoartrit (Kireçlenme): Eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı bir eklem hastalığıdır.
Romatoid artrit: Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen esas olarak eklemlerde ağrı, şişlik, tutukluk ve fonksiyon kaybına yol açan, ancak vücuttaki diğer organları da etkileyebilen, yangılı, kronik  bir iltihaplı eklem hastalığıdır.
Ankilozan spondilit :Omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemler ile omurga, kuyruk sokumu kemiği ve leğen kemiğini birleştiren eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize ağrılı ilerleyici, iltihaplı romatizmal bir hastalıktır.
Akut Gut artriti: Ayak parmaklarında, ayaklarda, ayak bileklerinde, diz, dirsek, ellerde ve el bileklerde ani ağrı nöbetleriyle kendini gösterir. En çok ayak baş parmağını etkileyen bir tür eklem iltihabı olan akut gut artriti, kanda bulunan ürik asit oranının artması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır.

 

AREX film kaplı tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Formülü :1 tablet AREX aktif madde olarak deksketoprofen trometamol ( 25 mg) ihtiva eder. Diğer bileşenleri : sodyum nişasta glikolat, titanyum dioksit, gliserol distearat,   mikrokristalin selüloz,  makrogol 6000, hidroksipropilmetil selüloz,  mısır nişastası ve propilen glikol ilacın yardımcı maddeleridir.
 2. AREX tabletin içindeki etken maddeye ya da yukarıdaki bileşenlerden birisine karşı sizde daha önceleri aşırı hassasiyet (alerjik reaksiyon) durumu geliştiyse; kullanmayınız.
 3. Ağır kalp  veya  karaciğer yetmezliğiniz var ise; böbreklerinizde herhangi bir problem var ise ya da  pıhtılaşma veya  kanama ile ilgili bozukluklar; astımınız veya daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik reaksiyon yaşadıysanız ya da iltihaplı bağırsak hastalığı mevcutsa veya hazımsızlık, midenizde ekşime gibi sindirim sisteminizde bir bozukluk var ise; kullanmamalısınız.
 4. Geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak rahatsızlığı, geçirilen mide kanaması öyküsü, yüksek tansiyon (hipertansiyon), konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, üremeyle alakalı bir sorun var ise veya kısırlık testi yaptırılacak ise, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, ülseratif kolit öyküsü, bağ dokusu hastalığı, karaciğer veya böbrek hastalığı durumlarından herhangi birisine sahip iseniz ;  AREX tableti hekime danışmadan almayınız.
 5. Aktif ve tekrarlayan mide-bağırsak ülseriniz veya mide-bağırsak kanamanız var ise; AREX’i kesinlikle kullanmamalısınız.
 6. İdrar söktürücü ilaç kullanıyor iseniz veya kusma, ishal ya da yeterli olmayan miktarda sıvı alımı nedenlerinden dolayı şiddetli derecede dehidrasyonunuz var ise (vücudun çok miktarda sıvı kaybı); AREX’i hekime sormadan almayınız.
 7. AREX, By-pas ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanılmamalıdır.
 8. AREX mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi tehlikeler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanamayı işaret eden şikayetlerden herhangi birisini kendinizde gördüğünüzde; acilen hekiminizi arayınız ya da bir sağlık kuruşuna müracaatta bulununuz.
 9. AREX yaşlılarda dikkatle kullanılmalıdır. Aksi halde yaşlıların sindirim sisteminde ağır yan etkilere maruz kalma olasılığı daha fazladır.
 10. AREX’in , 18 yaşından küçük çocuklara ve adolesanlara verilmemelidir.
 11. Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde AREX kullanılması; anne karnındaki ve emzirilen bebek için zararlı olabilir.

 

AREX Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz AREX ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. AREX’in her bir dozunu bir bardak dolusu suyla beraber yutunuz. Tavsiye edilen günlük doz miktarı :Ağrının türüne göre günlük toplam 3 tableti (75 mg) geçmeyecek şekilde 8 saatlik arayla 1 tablettir (25 mg).
 3. Şiddetli ağrılarda ve ağrının daha çabuk geçmesi gerekiyorsa; AREX’in emilmesini kolaylaştırmak için yemek yemeden takriben yarım saat önce yutulabilir.

AREX’in olası yan etkileri:

 1. AREX’i kullandıktan sonra nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişme gibi alerjik belirtilerden herhangi biri ortaya çıktığında; acilen hekime haber verilmeli veya bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.
 2. AREX’in yaygın (tedavi edilen 100 hastada 1’den fazla ve 10 hastada 1’den az) görülebilecek yan etkileri: bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal  ve hazımsızlık.
 3. AREX’in yaygın olmayan ( tedavi edilen 1.000 hastada 1’den fazla ve 100 hastada 1’den az) görülebilecek yan etkileri: uykululuk, baş ağrısı, sersemlik, midede rahatsızlık, ağızda kuruluk, sinirli ruh hali, sersemleme, vücut kırıklığı, yorgun hissetme, uyku problemleri,  ciltte döküntü, kızarıklık, kalp çarpıntısı, titreme, ateş, kabızlık,vücutta ödem, larenjit belirtileri,
 4. AREX’in seyrek (tedavi edilen 10.000 hastada 1’den fazla ve 1.000 hastada 1’den az) görülebilecek yan etkileri: Ciltte kaşıntı ve döküntü, sivilce, adet döngüsünde düzensizlik, larenjit belirtileri, mide-bağırsak ülseri,  yüksek tansiyon, yavaş soluma, bileklerde ödem, iştahta azalma, böbrek işlevlerinde bozukluk, hepatit, normalden daha fazla terleme, prostat problemleri, normalden daha fazla idrara çıkma, sırt bölgesinde ağrı, nöbet, kanda anormal karaciğer test sonuçları. mide-bağırsak ülseri ve buna bağlı siyah katranımsı dışkı veya kahve telvesi görünümünde kusma.
 5. AREX’in çok seyrek (izole edilmiş raporlar dahil tedavi edilen 10.000 hastada 1’den az) görülebilecek yan etkileri: yüzde, boğazda, dudaklar veya dilde şişlik (anjiyonörotik ödem), hava yollarındaki daralma sebebiyle soluk alamama (bronkospazm), genital bölgede veya göz, ağız veya deride açık yaralar (Stevens Johnson ve Lyell sendromları), nefes darlığı, kalbin normalden hızlı atması, hipotansiyon, pankreatit (pankreas iltihabı), görmede bulanıklık, kulak çınlaması, karaciğer harabiyeti, ışık hassasiyeti, böbrek problemleri, mide-bağırsak kanaması,  kanda akyuvar hücresi sayısının düşük olması (nötropeni), kan pulcukları sayısında azalma (trombositopeni),
 6. Cilt döküntüsü veya ağız içi veya genital bölgenizde herhangi bir lezyon meydana geldiğini veya alerjik bir belirtiyi hisseder hissetmez
  AREX tablet kullanımını kesiniz.
 7. AREX gibi ilaçlar, miyokard enfarktüsü ( kalp krizi) veya inme (felç) riskinde hafif bir artış ile ilişkilendirilebilir.
 8. Bağ dokusunu etkileyen bağışıklık sistemi bozuklukları (sistemik lupus eritomatozus veya karışık bağ dokusu hastalığı) olan hastalarda AREX, seyrek olarak ateş, baş ağrısı ve ense sertliğine sebep olabilir.

 

AREX’in saklanması

 1. AREX’İ 25 dereceden düşük ortamda, çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında
  saklayınız

İlaç Etken Maddesi: deksketoprofen trometamol
İlaç Marka İsmi : AREX 25 mg film kaplı tablet
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu: AREX, sırasıyla Kas İskelet Sistemi, Antienflamatuarlar ve Antiromatikler (nonsteroid), Propiyonik Asit Türevleri ve deksketoprofen şeklinde sınıflandırılmış olup, M01AE17 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. AREX, eczaneden normal reçeteyle temin edilebilir.

AREX 25 mg Film Kaplı Tablet’e ait kullanım talimatı ( ilaç prospektüsü)

AREX 25 mg Film Kaplı Tablet'e ait kullanım talimatı ( ilaç prospektüsü)

AREX 25 mg Film Kaplı Tablet’in kısa ürün bilgisi

AREX 25 mg Film Kaplı Tablet'in kısa ürün bilgisi

Yorum Yap