APRANAX PLUS Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Naproksen, Kodein fosfat‘tır. APRANAX PLUS Film Tablet, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici , ateş düşürücü ve iltihap giderici bir ilaçtır. APRANAX PLUS, tek başına veya diğer ağrı kesici-iltihap giderici ilaçların (parasetamol veya naproksen ve diklofenak gibi) etki göstermediği  orta şiddetteki ağrıların baş ağrısı, diş ağrısı,  adet sancılarının yol açtığı ağrılar ile bel ağrısı,  sırt ağrısı, kas ağrısı  gibi akut kas-iskelet sistemi (kemik) ağrıları; sinir ağrısı ve romatizmal ağrıların kısa süreli tedavisinde kullanılır. Kullanımı 14 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler içindir.

APRANAX PLUS Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. APRANAX PLUS, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap giderici bir ilaçtır.
 3. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama ve ciddi kalp yetmezliği durumlarından herhangi birine sahipseniz; APRANAX PLUS‘ u kullanmayınız.
 4. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi veya  felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu,geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı  gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz APRANAX PLUS‘ u doktorunuza danışmadan kullanmayınız..
 5. Kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 7. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 8. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 9. APRANAX PLUS‘ u, bypass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kesinlikle kullanmayınız.
 10. APRANAX PLUS, 14 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.
 11. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

APRANAX PLUS Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemekten sonra tok karnına alınmalıdır.
 3. 14 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Başlangıç dozu olarak  günde 1 tablettir. Tedaviyi sürdürme dozu sabah 1 tablet ve akşam 1 tablet olmak üzere günde 2 tablettir.
 4. Günde 2 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kansızlık, baş dönmesi, sersemlik, yorgunluk, ışığa hassasiyet, sanrı, nefes almada güçlük, çarpıntı, görmede bulanıklık, böbrek rahatsızlıkları, ödem, susuzluk hissi, midede ülser, mide yanması ve ekşimesi, kusma, ishal veya kabızlık, deride döküntü, kaşıntı, lekelenme ve çabuk morarma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Naproksen, Kodein fosfat
İlaç Marka İsmi: APRANAX PLUS Film Tablet

APRANAX PLUS Film Tablet  kullanma talimatı


APRANAX-PLUS-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Yorum Yap