APIREKS COLD FLU Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  İbuprofen, Psödoefedrin hidroklorür’dür. APIREKS COLD & FLU Film Kaplı Tablet, ağrı kesici, ateş düşürücü, iltihap giderici ve burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltıcı etkilere sahiptir. APIREKS COLD & FLU, grip, soğuk algınlığı, yutak iltihabı, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen  burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ateş ve vücut ağrılarının giderilmesinde kullanılır.  Kullanımı 12 yaş üstü çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

APIREKS COLD & FLU Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
 2. APIREKS COLD & FLU, ağrı kesici, ateş düşürücü, iltihap giderici ve burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltıcı etkilere sahiptir.
 3. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da aspirin ve türevlerinin kullanımı sırasında astım, ürtiker veya alerjik tipte reaksiyonla karşılaştıysanız ya da  tedavi edilmemiş mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri, iltihabi bağırsak hastalığı, yüksek tansiyon, koroner arter yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliğiniz varsa ya da  depresyon veya duygu durum bozukluğunuzun tedavisi için Monoamin oksidaz inhibitörü kullanıyorsanız veya son 14 gün içinde kullandıysanız ya da  beyin damarları ile ilgili kanama veya başka bir aktif kanamanız varsa; APIREKS COLD & FLU kullanmayınız.
 4. Daha önce size uzamış QT sendromu (kalpte ciddi ritm bozukluğu ve ani ölümlere yol açabilen bir durum ) ve Torsades de Pointes tanısı (yaşamı tehdit eden düzensiz kalp ritmi) konduysa veya bu hastalıkların sizde olduğundan şüpheleniliyorsa, prostat büyümesi ve idrar kesesi fonksiyon bozukluğunuz varsa, tiroid beziniz hızlı çalışıyorsa ya da böbrek üstü bezi tömörü veya bir bağ dokusu hastalığı olan Sistemik Lupus Eritematoz (SLE) rahatsızlığınız varsa APIREKS COLD & FLU  kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 5. APIREKS COLD & FLU, 7 günden fazla kullanılmamalıdır.
 6. Ağrılarınızın 3 günden fazla sürmesi veya daha da kötüye gitmesi ya da yenilerinin ortaya çıkması halinde bir doktora başvurunuz.
 7. Diğer ağrı kesiciler ile birlikte kullanmayınız.
 8. Özellikle yaşlı hastalarda kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama veya delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 10. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 11. By-pass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarında kullanmayınız.
 12. APIREKS COLD & FLU kullanırken doktorunuza danışmadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç vardır. Bunun için kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, indometasin, meloksikam, piroksikam, ketoprofen veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.
 13. APIREKS COLD & FLU, 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 14. Kullanımı baş dönmesine sebebiyet verebileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerden sakınınız.
 15. APIREKS COLD & FLU, hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

APIREKS COLD & FLU Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3.  İlacın midede  yol açabilecek tahrişi azaltabilmek amacıyla yemeklerle birlikte veya sütle birlikte almanız önerilir. 5 günden fazla kullanılmamalıdır.
 4. 12 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Başlangıç dozu olarak  günde 2 tablettir. Gerektiğinde 4 saat aralıklarla 1-2 tablet şeklinde alınabilir.
 5. Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz
 2. Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, sersemlik hissi, ağız kuruluğu, sinirlilik ve uykusuzluk yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  İbuprofen, Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: APIREKS COLD & FLU Film Kaplı Tablet

APIREKS COLD & FLU Film Kaplı Tablet kullanma talimatı


APIREKS COLD & FLU Film Kaplı Tablet

Yorum(2)

 1. 21 Nisan 2016
  • 21 Nisan 2016

Bir Yorum Yazın