APIREKS 100 mg Pediatrik Süspansiyon (şurup)

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi   İbuprofen’dir. APIREKS 100 mg Pediatrik Süspansiyon, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap giderici, ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaçtır. APIREKS Pediatrik, çocuklarda ağrı ve ateşle birlikte görülen soğuk algınlığı; grip; diş çıkarma, diş ağrısı; kulak ağrısı; boğaz ağrısı; yumuşak doku zedelenmeleri; çocukluk çağı romatizmal eklem hastalığına (Juvenil romatoid artrit)bağlı ağrılar; eklem ve kaslardaki burkulma ve zorlanmaya bağlı ağrılarda kısa süreli olarak kullanılmaktadır. Kullanımı 6 aylık ve üzeri çocuklar içindir.

APIREKS 100 mg Pediatrik Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. APIREKS Pediatrik, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır.
 3. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da aspirin ve türevlerinin kullanımı sırasında astım, ürtiker veya alerjik tipte reaksiyonla karşılaştıysanız ya da  tedavi edilmemiş mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri, iltihabi bağırsak hastalığı, yüksek tansiyon, koroner arter yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliğiniz varsa ya da  depresyon veya duygu durum bozukluğunuzun tedavisi için Monoamin oksidaz inhibitörü kullanıyorsanız veya son 14 gün içinde kullandıysanız ya da  beyin damarları ile ilgili kanama veya başka bir aktif kanamanız varsa; APIREKS Pediatrik‘ i kullanmayınız.
 4. Daha önce size uzamış QT sendromu (kalpte ciddi ritm bozukluğu ve ani ölümlere yol açabilen bir durum ) ve Torsades de Pointes tanısı (yaşamı tehdit eden düzensiz kalp ritmi) konduysa veya bu hastalıkların sizde olduğundan şüpheleniliyorsa, prostat büyümesi ve idrar kesesi fonksiyon bozukluğunuz varsa, tiroid beziniz hızlı çalışıyorsa ya da böbrek üstü bezi tömörü veya bir bağ dokusu hastalığı olan Sistemik Lupus Eritematoz (SLE) rahatsızlığınız varsa; APIREKS Pediatrik‘ i kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 5. APIREKS Pediatrik‘ i  diğer ağrı kesiciler ile birlikte kullanmayınız.
 6. Özellikle yaşlı hastalarda kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama veya delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 8. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. By-pass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
 10. APIREKS Pediatrik‘ i kullanırken doktorunuza danışmadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç vardır. Bunun için kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, indometasin, meloksikam, piroksikam, ketoprofen veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.
 11. APIREKS Pediatrik‘ i 7 kg dan az olan ve 6 aylıktan küçük bebeklerde kullanmayınız.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde  kullanılmamalıdır.

APIREKS 100 mg Pediatrik Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her kullanımdan önce şişeyi iyice çalkalayınız.  Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için işaretli ölçüm kaşığı ile alınız.  Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. İlacın midede  yol açabilecek tahrişi azaltabilmek amacıyla yemeklerle birlikte veya sütle birlikte almanız önerilir.
 4. 6 ay-1 yaş arası çocuklarda (7 kg dan ağır olmak şartıyla)  günlük önerilen doz: günde 3 defa yarımşar ölçek;
 5. 1-2 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: günde 3 – 4 defa yarımşar ölçek,
 6. 3-7 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: günde 3 – 4 defa 1 er ölçek,
 7. 8-12 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: günde 3 – 4 defa 2 şer ölçek,
 8. Dozlar, günde 4 defaya kadar 6 saatte bir verilmelidir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi durumlarda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı ağızda veya boğazda geçici yanma hissi olabilir.

 

İlaç Etken Maddesi:   İbuprofen
İlaç Marka İsmi: APIREKS 100 mg Pediatrik Süspansiyon

APIREKS 100 mg Pediatrik Süspansiyon kullanma talimatı


APIREKS 100 mg Pediatrik Süspansiyon İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın