ANTABUSE 500 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Disulfiram’dır. ANTABUSE 500 mg Tablet, kronik alkol bağımlılığı olan kişilerde, alkol kullanımından caydırmak ve alkolden tiksindirmek için kullanılan bir ilaçtır.  Alkol alındığında, vücutta asetaldehit adı verilen maddeye dönüşür. İlacın etken maddesi olan Disulfiram adıylada bilinen ANTABUS,  alkol ile birlikte alındığında asetaldehiti parçalayan enzimi baskılar. Böylece kanda asetaldehit düzeyinin artması sonucu bulantı, kusma, kalp çarpıntısı, terleme, baş dönmesi, bayılma hissi ve tansiyon düşmesi gibi istenmeyen yan etkiler meydana gelir. Bu yan etkilere maruz kalmamak için hasta, alkolden uzak durmak zorunda kalır. ANTABUS, çok fazla alkol almış veya koma durumundaki kişilere verilmemelidir, aksi takdirde zehirliyebilir.  Eğer kişi ANTABUS kullandıysa, çok az miktarda da olsa alkol aldıysa rahatsızlık verici yan etkiler meydana gelir ve  kişi alkolden tiksinir, daha fazla alkol almak istemez.

ANTABUSE 500 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ANTABUS, kronik alkol bağımlılığı  tedavisinde destekleyici olarak kullanılır.
 3. ANBTAUS, her gün düzenli olarak kullanılmalıdır,
 4. Alkol bağımlılığı tedavisi genellikle  özel bir klinikte veya hastane  ortamında başlatılır. ANTABUS ile tedaviye başlamadan önceki  en az 24 saat içerisinde alkol alınmamış olması önemlidir.
 5. ANTABUS, alkol kullanan kişinin onayı olmadan kullanılmamalıdır.
 6. Eğer yüksek tansiyonunuz veya ağır kalp hastalığınız, kalp yetmezliğiniz varsa ya da troid beziniz yeterli çalışmıyorsa,  daha önce felç geçirdiyseniz, ağır psikiyatrik bozukluğunuz varsa ya da yakın zamanda alkol tükettiyseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz ANTABUS‘u  kullanmayınız.
 7. Eğer karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığınız varsa ya da şeker hastalığınız, düşük tansiyonunuz, beyninizde herhangi bir hasar  varsa veya sara (epilepsi) hastası iseniz; ANTABUS‘u kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız.
 8. ANTABUS, alkolle birlikte kullanıldığı takdirde, hayatı tehdit edici ciddi reaksiyon belirtileri oluşabileceğinden,  alkolle birlikte kullanılmamalıdır. Reaksiyon belirtileri olarak, hızlı  kalp atışları, tansiyon düşmesi ve nefes almada yavaşlama, çarpıntı, yüzde ve boyunda kızarma, vücutta sıcak basması, bulantı, kusma, deride kaşıntı veya döküntü sersemlik ve baş ağrısı gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler alkol aldıktan sonra ki  15 dakika içinde başlar ve bir kaç saat sürebilir.
 9. Tedavi sırasında kendinizi iyi hissetseniz bile, ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. ANTABUS‘u, doktorunuza danışmadan bırakmayınız.
 10. Tedaviye başlamadan önce, hastanın alkolü bırakmak istemesi gerekmektedir. Hasta, ilacı kullannımı sırasında alkol içeren yiyecek ve içecekleri almaması için uyarılmalıdır. Tedavi başladıktan sonra belli aralıklarla düzenli olarak transaminaz testleri ve 6 ayda bir tam kan sayımları yapılmalıdır.
 11. ANTABUS‘u çocuklarda kullanmayınız.
 12. İlacın kullanımı uyuşukluk ve yorgunluğa  sebep olabileceğinden, tedaviniz sırasında araç veya makine kullanmak gibi aktivitelerde dikkatli olunuz.
 13. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde kullanılmaz.

ANTABUSE 500 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, mide ağrısı, ishal, uyuşukluk, ağız kokusu, ağızda metalik tat, depresyon, mani (taşkınlık nöbetleri) yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Disulfiram
İlaç Marka İsmi: ANTABUSE 500 mg Tablet

ANTABUS 500 mg Tablet kullanma talimatı


ANTABUS 500 mg Tablet kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın